Špidla: Koalice už je velmi blízko dohodě

Vedení vládních stran dnes znovu vyjednávalo o tom, kdo by měl být společným kandidátem na Hrad pro chystanou třetí volbu prezidenta. Ke konečné dohodě ani dnes nedošlo; ve hře je stále seznam několika jmen, která ale lídři stran úzkostlivě tají. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla věří, že počátkem příštího týdne by se už s unionisty a lidovci mohl na jednom jménu dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Michal Kamaryt

"Bylo to velmi konstruktivní jednání a mohu říci, že už jsme velmi blízko dohodě o společném kandidátovi. Jednání ještě budou pokračovat v úterý," říká k výsledku hodinu a půl trvající schůzky za zavřenými dveřmi Vladimír Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Jsme blízko dohodě

Jakékoli jméno ze seznamu adeptů na Hrad premiér prozradit nechce. Nechce ani komentovat ta jména, o kterých se spekuluje v médiích. "Žádné komentáře v tomto směru nebudeme poskytovat."

Podle dostupných informací šéfové vládních stran zatím ani nemluvili přímo se všemi, jejichž jména si do seznamu napsali. "Ta jména neříkáme, a to vzhledem i k těmto lidem, protože jakákoli spekulace vede k tomu, že ta jména potom jsou přetřásána jako jména definitivní," vysvětluje šéf lidovců Cyril Svoboda.

Předseda unionistů Petr Mareš jen dodává: "Já si neumím představit v tuto chvíli osobnost, kterou bychom mohli označit za zcela apolitickou."

Teprve když v úterý lídři koaličních stran jedno konečné jméno svého kandidáta pro třetí prezidentskou volbu vyberou, přijde podle Špidly na řadu vyjednávání s opozicí. "Prozatím probíhají jednání uvnitř vládní koalice, a je jasné, že volba prezidenta je průřezová záležitost v parlamentu, čili další jednání jistě budou následovat."

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme