Špidla: Možná budou i jiní kandidáti

Vedení ČSSD chce vybrat svého kandidáta na prezidenta až v srpnu nebo v září. Po nedělním jednání předsednictva strany to uvedl její lídr a premiér příští vlády Vladimír Špidla. Mezi možnými kandidáty sociální demokracie na prezidentskou funkci se zatím nejčastěji skloňují jména Miloše Zemana a Otakara Motejla. Podle Špidly se ale mohou ještě objevit i další jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

"Můj názor není uzavřený a myslím si, že ještě možná budou i jiní kandidáti než ti, o kterých se hovoří. Sociální demokracie o tom povede debatu počítám tak od srpna, poté, co se podaří ustavit ústavní orgány České republiky," řekl Vladimír Špidla Radiožurnálu.

Pro kandidaturu dosluhujícího premiéra Miloše Zemana se opakovaně vyslovili například místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Petr Lachnit. Favoritem je i pro novou místopředsedkyni sněmovny Jitku Kupčovou. Část sociálních demokratů by na Pražském hradě zase ráda viděla ombudsmana Otakara Motejla. Přednost by mu dal například šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. Sedmapadesátiletý Zeman v minulých měsících několikrát zopakoval, že kandidovat nechce. Učinil by tak prý "pouze v krajně nepravděpodobné krizové situaci, kdy by žádný jiný kandidát nebyl průchodný" a někdo jej o to požádal

Není ani vyloučeno, že socialisté si svého kandidáta vyberou ve vnitrostranickém referendu. Stane se tak v případě, že se na jeho osobě nebudou schopni shodnout.

Dalším mužem, o kterém se nepřestává spekulovat jako o možném nástupci Václava Havla, je lídr ODS Václav Klaus. Šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Vlastimil Tlustý si myslí, že Klaus by o kandidaturu na budoucího prezidenta republiky měl usilovat. Rozhodující však podle něj bude to, zda Václav Klaus bude mít v novém politickém uspořádání šanci důstojně se o tuto funkci ucházet. "To ukáže míra spolupráce mezi sociálními demokraty, komunisty a Koalicí, a proto v tuto chvíli rozhodovat o nominaci za ODS považuji za předčasné, " míní Vlastimil Tlustý.

Marika Táborská, Luboš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme