Špidla nabízí prezidentskou kandidaturu Janu Sokolovi

Někdejší ministr školství Jan Sokol by mohl být kandidátem ČSSD pro třetí volbu prezidenta České republiky. Kandidaturu mu nabídl premiér a předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla. Sokol České televizi Špidlovu nabídku potvrdil s tím, že pokud bude mít podporu parlamentních stran, do souboje s favoritem občanských demokratů Václavem Klausem půjde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Sokol | Foto: Michal Kamaryt

"Zatím předběžnou (nabídku) mi dal dnes pan premiér a já jsem řekl, že budou-li dodrženy určité podmínky, zejména podpora parlamentních stran, tak že bych tu nabídku neodmítl," řekl České televizi Jan Sokol.

Šestašedesátiletého děkana Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy by ve třetí volbě rozhodně podpořili poslanci a senátoři KDU-ČSL. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal. "Jan Sokol je bezesporu vážným kandidátem, KDU-ČSL jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu zcela nepochybně případnou kandidaturu Jana Sokola podpoří všemi hlasy," uvedl.

Průchodný by Sokol zřejmě byl i pro unionisty. Předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš zatím o nabídce premiéra Špidly neví, nicméně připustil, že jeho strana považuje jméno bývalého ministra školství Sokola za perspektivní. "Pan doktor Sokol je jménem, o kterém se diskutovalo zhruba před týdnem, a v době kdy se o něm diskutovalo jsme konstatovali, že to je velmi perspektivní kandidát," řekl Mareš.

Podporu nevylučují ani komunisté. "Především chceme ve třetí volbě zaprvé zvolit prezidenta, zadruhé potřebujeme každého kandidáta slyšet jaké jsou jeho představy o výkonu funkce ve směru k občanům České republiky. Pana Sokola znám z funkce ministra školství, to je tak všechno," prohlásil šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté podle něj posoudí všechny možnosti v předvečer volby.

Jan Sokol se o post hlavy státu ucházel již v roce 1992, kdy ho rovněž sociální demokraté navrhli na prezidenta ČSFR pro páté kolo voleb. V říjnu 1992 se kandidatury vzdal. Signatář Charty 77 není v ústavních funkcích nováčkem, v letech 1990 až 1992 byl místopředsedou Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR, v roce 1998 zastával funkci ministra školství ve vládě Josefa Tošovského. Není v žádné politické straně, v minulosti byl členem Občanského hnutí a strany Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální.

Třetí volba prezidenta, pro niž strany vládní koalice začínají znovu hledat vhodného kandidáta, se bude konat 28. února na společné schůzi obou parlamentních komor. Jediným kandidátem je zatím čestný předseda ODS Václav Klaus, nominovaný Občanskou demokratickou stranou.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme