Špidla nebo Gross?

Vladimíra Špidlu čeká víkendový boj o udržení v čele sociální demokracie. Pokud nedostane důvěru členů ústředního výkonného výboru, může to znamenat i pád celé vlády. Špidla je totiž připraven v takovém případě rezignovat na funkci premiéra. Své představy o dalším směřování ČSSD bude dnes muset konfrontovat nejen s místopředsedou Stanislavem Grossem, ale i se svým předchůdcem Milošem Zemanem. Jeho vystoupení dali v sobotu dopoledne zelenou členové výkonného výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a S. Gross | Foto: Stanislav Peška

Sociální demokraté rozhodnou o politické budoucnosti svého předsedy a premiéra Vladimíra Špidly. Řada organizací ČSSD mu vyčítá debakl nejsilnější vládní strany v eurovolbách a čeká, že proto ze svých politických postů odejde. Hlavním rivalem v boji o vedení Lidového domu je zatím Špidlova pravá ruka Stanislav Gross. Na jednání bude i Miloš Zeman.

Ústřední výkonný výbor ČSSD může Špidlu odvolat a vedením až do jarního sjezdu pověřit Grosse jako prvního místopředsedu strany. Špidla by v takovém případě podal premiérskou demisi, a to přesto, že sociální demokraté zvažují i variantu, že by předsedou byl Gross a Špidla by v čele vlády zůstal.

V každém případě by ale podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha měl ústřední výbor vztahy mezi sociálními demokraty pročistit. "Mužstvo na to čeká, když bych to řekl jednoduše, že dojde k urovnání vztahů mezi Špidlou, Grossem a Zemanem, protože dlouhodobě nejsou takové přestřelky pro stranu prospěchem."

Na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD čekají s napětím také ekonomové. Pád stranického předsedy a premiéra Vladimíra Špidly by podle nich oslabil korunu až o více než 80 haléřů, ztratily by i akcie. Nejistota ohledně dalšího vývoje by navíc zpochybnila plánované reformy.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Dana Jaklová, Zuzana Bančanská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme