Špidla: Privatizace Unipetrolu byla poctivá a dobře provedená

Prodej Unipetrolu polské skupině PKN Orlen byl dobře provedený a pro stát mimořádně výhodný, prohlásil bývalý premiér Vladimír Špidla a současný evropský komisař. Špidlu jako svědka vyslýchali prostřednictvím českých policejních komisařů polští státní zástupci z krakovské prokuratury, kteří tento týden už potřetí přijeli do Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Zdroj: ČTK

Polští státní zástupci se zajímají hlavně o to, zda prodej petrochemického holdingu nebyl zmanipulovaný. Vladimír Špidla něco takového vylučuje.

"V žádném okamžiku jsem nezaznamenal žádný náznak korupce nebo nesolidního procesu. Kdybych něco takového zaznamenal, tak jsem to zastavil. Protože jsme byli schopni udělat různá složitá rozhodnutí, i zastavit některé věci z různých důvodů. Když se ukázalo, že není jisté, jestli to bude dobře. Takže můj závěr, který jsem si rád připomněl: poctivě a dobře provedená privatizace," prohlásil expremiér.

Podle něj byl prodej petrochemického holdingu polské skupině PKN Orlen mimořádně výhodný i navzdory tomu, že vláda vyřadila v prvním kole výběrového řízení kazašskou státní společnost KazMunaiGaz. Ta předběžně nabídla za Unipetrol o 5 a půl miliardy korun víc než Poláci. Špidlův kabinet Kazachy vyřadil i přesto, že mu to nedoporučila jeho poradní komise.

"Těmi dvěma strategickými cíli bylo dosáhnout co nejlepší ceny, a protože ten podnik má strategický význam, tak také dosáhnout situace, kdy pořád budeme mít co nejlepší kontrolu nad dalším vývojem po privatizaci. A protože středoevropské nabídky byly z obou těchto hledisek nejzajímavější, byla dána přednost středoevropskému řešení," hájí postup svého kabinetu Špidla.

Bývalý manažer PKN Orlen Krzysztof Kluzek v polském Sejmu řekl, že od lobbisty Jacka Spyry slyšel v souvislosti s prodejem Unipetrolu o úplatcích zhruba za 1 miliardu a 200 tisíc korun. Všichni dosud vyslechnutí svědci ale možnou korupci odmítají.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme