Špidla s hlasováním o důvěře vlády počká

Kabinet Vladimíra Špidly tento týden sněmovnu o vyslovení důvěry nepožádá. Premiér se večer rozhodl, že počká přinejmenším do sobotního jednání ústředního výboru ČSSD, který by měl rozhodnout o dalším Špidlově osudu. Pokud ho nejsilnější článek koalice nepodrží, premiér podá demisi a s ním padne i celý kabinet. Špidlovo rozhodnutí přivítali koaliční partneři, jak lidovci tak unionisté. ODS zvažuje, že pokud by k hlasování nakonec nedošlo, obnoví svou myšlenku pokusit se vyslovit vládě nedůvěru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla

V. Špidla | Foto: Martin Štěrba

Už jednání poslaneckých klubů ukázala, že koaličním zákonodárcům se Špidlovy úvahy hlasovat o důvěře současné vládě ještě před sobotním jednáním ústředního výboru ČSSD nezamlouvají, pochopení nenašel ani u své mateřské strany.

Šéf klubu ČSSD Petr Ibl proto rozhodnutí premiéra přivítal. "Považuji ho za správné, koresponduje to s tím, co po něm požadoval poslanecký klub. Myslím si, že nejdříve se to musí projednat na stranické půdě," řekl.

I unionisté a lidovci trvají na tom, že by Špidla neměl řešit vnitrostranické problémy své nejsilnější vládní strany hlasováním o důvěře v dolní komoře. "Pro nás je podstatné, pokud budeme žádat o důvěru, pak aby tato žádost byla podložena nějakým věcným materiálem," potvrzuje odstupující šéf unionistů Petr Mareš.

Naopak opoziční občanští demokraté trvají na svém a chystají se vyvolat hlasování o důvěře vládě za každých okolností. "V případě, že by vláda sama neiniciovala hlasování nebo pan premiér nedal demisi jak naznačil, sami poslanci ODS by podali návrh na hlasování o vyslovení nedůvěry," uvedl šéf Topolánkových poslanců Vlastimil Tlustý.

Konečné rozhodnutí o politickém osudu Vladimíra Špidly tedy zřejmě udělá nadcházející zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Výsledek předseda klubu Ibl odhadovat nechce. "Diskuze bude možná bouřlivá, jsou určité výhrady, ale nemá smysl předjímat výsledek, protože vývoj je poměrně rušný," dodal.

Pokud by Špidla důvěru ústředního výkonného výboru své strany nezískal a rezignoval na funkci premiéra, skončí i současná vláda. Na řadě by pak asi byly další varianty, možná menšinový kabinet v čele s dosavadním místopředsedou sociální demokracie Stanislavem Grossem.

Gross každopádně odmítá spekulace o tom, že už jako Špidlův nástupce vyjednává o složení svého budoucího kabinetu. "Je to naprostý nesmysl a nenajdete jediného člověka v tomto státě, se kterým bych mluvil, jestli by do nějaké vlády šel nebo nešel," řekl Gross.

Současná napjatá situace v sociální demokracii i v celé vládní koalici je důsledkem propadu, který ČSSD zaznamenala ve volbách do Evropského parlamentu. Sociální demokraté získali jen dva ze 24 mandátů určených pro Českou republiku.

Dana Jaklová, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme