Špidla: Vládní krizi vyřeší dodatek koaliční smlouvy

Vládní krize je zřejmě zažehnána a současný kabinet Vladimíra Špidly zůstává beze změn. Předsednictvo ČSSD večer schválilo dodatek ke koaliční smlouvě vládních stran. "Lze ho považovat za základ k odstranění současného napětí mezi vládními stranami," řekl po jednání předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. S návrhem řešení současné situace přišli unionisté, kteří ve svém usnesení zaručují, že budou-li klíčové zákony navrhované vládou důsledně předjednány, pak je všech deset poslanců strany včetně Hany Marvanové podpoří. Takovou garanci podporují i lidovci. Přesný obsah dodatku bude ale zveřejněn až po podpisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předsedové koaličních stran | Foto: Michal Kamaryt

Text dodatku koaliční smlouvy navrhly podle Špidly společně ČSSD a Unie svobody-DEU. Jak Špidla uvedl, dodatek ve středu mezi ranním zasedáním poslanců ČSSD a vlády podepíší sociální demokraté jen s unionisty. "Je to proto, že se při hlasování ve sněmovně ukázalo, že US-DEU nebyla spolehlivým partnerem," zdůvodnil premiér.

Podle Stanislava Grosse byla debata špiček ČSSD o dodatku koaliční dohody sice obsáhlá, nicméně jeho schválení bezproblémové. "Hlasování o tomto postupu proběhlo na předsednictvu jednomyslně, to znamená jednomyslnou podporou toho, aby se takovým způsobem vyřešily současné problémy," potvrdil Gross

V případě, že by přesto poslanci US-DEU znovu některý klíčový vládní návrh ve sněmovně nepodpořili, bude to pro ně podle Vladimíra Špidly znamenat sankce. "Pokud nepodpoří, tak budou určité důsledky," řekl. Jaké? Ani to Špidla nechtěl prozradit.

Jak Radiožurnálu potvrdil předseda poslaneckého klubu lidovců Jaromír Talíř, návrh podpořila i KDU- CŠL. "Bereme to tak, že je to záležitost, kterou bylo třeba především vyjasnit ze strany Unie svobody k sociálním demokratům, respektujeme to, byli jsme s tím seznámeni a pro nás je tento text přijatelný," řekl.

Podle úřadujícího předsedy unionistů Ivana Pilipa je dohoda dobrým mechanismem a jeho strana se ji pokusí dodržet. Prozradil ale, že text obsahuje i variantu, že by to nebylo možné. "Myslím, že dobré smlouvy stojí na tom, že mají v sobě i kus džentlmenských dohod a že jsou vedeny nejlepší vůlí věci splnit, ale že je zároveň předjímáno, co by se stalo v krajném případě, že by se to nepovedlo," řekl Pilip a doufá, že taková situace nenastane.

S předjednáním důležitých zákonů uvnitř poslaneckých klubů souhlasí i Hana Marvanová, jejíž hlasování proti vládnímu balíčku daňových změn krizi kabinetu odstartovalo. Podle ní by vládní poslanci mohli být vázáni k podpoře zákonů teprve po dosažení dohody uvnitř klubu. "Za těchto podmínek jsem připravená dohodu podpořit a budu ráda, když se bude opět nyní jednat o věcných zákonech namísto politických konfliktů," řekla Marvanová.

Někteří vlivní členové ČSSD přesto prosazují jako řešení vládní krize vytvoření koalice své strany a ODS. Tento názor reprezentuje například předseda ústecké krajské organizace ČSSD Jaroslav Foldyna. "Variantou může být velká koalice s ODS. Myslím si, že zemi by velká koalice prospěla," řekl.

Prezident Václav Havel v této chvíli nevidí žádný důvod, proč by měl kvůli vládní krizi upravovat program své návštěvy USA. Naopak ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda cestu do USA odložil na neurčito. Do USA měl Svoboda odletět dnes večer po jednání celorepublikového výboru KDU - ČSL. Ve Spojených státech se měl připojit k delegaci prezidenta Václava Havla. Černínský palác teď hledá nový termín Svobodovy návštěvy. Podle ředitele tiskového odboru Karla Borůvky ministerstvo chce, aby se cesta stihla ještě do listopadového summitu NATO v Praze.

Předchozí vývoj vládní krize ve zprávách Poslanci odložili rozhodnutí o daních na pátek, Krach daňového balíku otřásá vládní koalicí, Marvanová mandát nesloží, vláda bude nejspíš bez unionistů , Vládní krize zřejmě zažehnána a Schůzka u prezidenta vládní krizi nevyřešila.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Helena Šulcová, Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme