Špidla zahájí s Koalicí povolební rozhovory o nové vládě

Šéf sociálních demokratů - vítězné volební strany - Vladimír Špidla začal jednat. Jako první se bude pokoušet sestavit novou vládu, jak ho o to v pondělí požádal prezident Václav Havel. V podvečer se Špidla sejde s předsedy KDU-ČSL a Unie svobody-DEU Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou, které vyzval k rozhovorům o sestavení kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

V úterý dostal Vladimír Špidla od předsednictva ČSSD jednoznačnou podporu pro vyjednávání s Koalicí o sestavení nové vlády. Menšinové sociálnědemokratické vládě by dali v ČSSD přednost jen jednotlivci, řekla na tiskové konferenci v Lidovém domě předsedkyně pražských sociálních demokratů Petra Buzková.

Jednání se stranami koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, které Špidla zahájí dnes večer, odmítla komentovat a nechtěla ani spekulovat o možnostech, k nimž by ČSSD sáhla, kdyby jednání s Koalicí neuspěla.

Ještě před tím se Hana Marvanová a Cyril Svoboda v pondělí sešli na krátké strategické poradě. Předsedkyně unionistů Hana Marvanová připomněla, že ještě před dnešním jednáním se sejdou předsednictva US-DEU a KDU-ČSL, poradí se a v 18. hodin vyslechnou návrh ČSSD, o kterém pak budou znovu jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová: Rozhovory o vládě

Místopředsedkyně a členka vyjednávacího štábu ČSSD Marie Součková po jednání užšího výboru strany Radiožurnálu řekla, že bude Koalici nabízet takové zastoupení v kabinetu, které vychází z volebních výsledků stran. Podle tohoto klíče může Koalice obsadit až šest vládních křesel. ČSSD zároveň hodlá prosazovat, aby ve vládě bylo víc lidovců než unionistů. "Bylo by spravedlivé, aby koaliční vláda odrážela výsledky voleb podle toho, kolik mandátů která strana získala," prohlásila Součková.

ČSSD by si ráda v budoucí vládě ponechala ministerstvo financí. "Je předčasné říkat, která strana jaký post obsadí, ale vzhledem k výsledku voleb se domnívám, že by bylo zcela zřejmé, že by si sociální demokracie měla ministerstvo financí ponechat," uvedla Součková.

Lídr Lidového domu a potenciální premiér Špidla už v neděli přiznal, že sociální demokraté mají připraven návrh koaliční smlouvy. Pokud by ČSSD a Koalice dospěly k dohodě o nové vládě, mohla by mít ve Sněmovně podporu 101 poslance. Špidla bez blizších podrobností připustil, že existuje představa o tom, kolik míst ČSSD přepustí Koalici v nové vládě.

Vladimír Špidla | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 Vladimír Špidla oznámil, že na prvním setkání s lídry Koalice chce domluvit "jednací kalendář". Poté by měly přijít rozhovory o programovém prohlášení kabinetu a teprve pak o jeho kádrovém obsazení.

Koalice dává najevo, že má vůli se s vítěznou sociální demokracií na sestavení kabinetu dohodnout. Lidovci a unionisté hodlají k rozhovorům s vítězem voleb přistoupit vstřícně bez předběžných podmínek či ultimát. Zároveň ale tvrdí, že ctí své programové zásady a do vlády nepůjdou za každou cenu.

Marvanová i Svoboda považují za hlavní prioritu vstup do EU. Koalice si předsevzala ještě další čtyři body pro vládní spolupráci: boj proti korupci, snížení daní, otevření vysokých škol a podporu rodin s dětmi. Žádnou podmínku však nepovažuje za překážku jednání s ČSSD, a to ani snížení daní - to prý může být postupné.

Předseda ODS Václav Klaus v pondělí zopakoval, že ODS nehodlá podpořit žádnou menšinovou vládu a nechystá se podpořit ani většinový kabinet ČSSD a Koalice.

Také KSČM společnou vládu sociálních demokratů s Koalicí nepodpoří. "Výkonný výbor nepodpoří vládu ČSSD a Koalice, ale stejně tak - pokud by k tomu vůbec došlo - nepodpoříme koalici ODS a ČSSD," řekl po jednání výkonného výboru strany její předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

Přijatelná je pro komunisty menšinová vláda ČSSD, ovšem jen za podmínky, že dodrží svoje předvolební sliby. Styčnými body, které byly ve volebním programu programu KSČM i sociální demokracie, jsou především bezplatná zdravotní péče, bezplatné školství, výstavba bytů a snížení nezaměstnanosti

KSČM rozhodně chce obsadit některá klíčová místa ve vedení Sněmovny a pochvaluje si, že ČSSD by to nevadilo. Už včera se vedení KSČM sešlo s vedením sociálních demokratů. Jednání bylo podle Grebeníčka transparentní. O konkrétním obsahu jednání ale nic bližšího neuvedl. Také přesnější požadavky komunistů na místa ve Sněmovně vznese Grebeníčkova strana později až bude například jasno o počtu místopředsedů. Další schůzka proběhne dnes odpoledne.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme