Špidlův kabinet bude bilancovat dva roky vlády

Přibližně stostránkový dokument, který hodnotí činnost vlády v polovině jejího funkčního období, dnes projednají členové Špidlova kabinetu. Koalice, jak řekl vládní mluvčí Jindřich Marek si nejvíce cení toho, že přivedla Česko do Evropské unie a že se jí podařilo nastartovat reformu veřejných financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

"Ten první bod je už každému občanu zcela zřejmý. Reforma veřejných financí je běh na dlouhou trať a tam bych klaždého odkázal na názory ministra financí Sobotky, který vidí hlavně v příštích dvou leteh, které jsou pro něj důležité, aby tato reforma byla dotažena do zdárného konce."

Právě ministr financí Bohuslav Sobotka ale přiznává, že další důležitou část reformy veřejných rozpočtů - tedy tu důchodovou už kabinet Vladimíra Špidly nestihne dokončit během současného volebního období. Opozice ve Sněmovně na dvouletém vládnutí Špidlova týmu mnoho kladů nevidí. Tvrdí to například místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer. "Vzrostla nezaměstnanost, astronomicky se zvýšil dluh státu, vzrostly daně, narostla i byrokracie, s tím souvisí i pokles živnostníků a pokles důvěry občanů ve stát a v klíčové instituce jako je třeba policie.Kdybych měl vládě napsat vysvědčení za dva roky, byla by to 5, tedy nedostatečná."

Výhrady mají jak občanští demokraté tak komunisté. Jak řekl Radiožurnálu šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel KOVÁČIK, na pomyslné vysvědčení by Špidlově kabinetu napsal 4 mínus. Upřesnil také, který z kroků koaliční vlády hodnotí jako nejhorší. "Já jsem přesvědčen, že prozatím je to téměř celá reforma veřejných financí, protože je na úkor kapes prostých obyčejných lidí."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme