MfD: V Praze se praly špinavé peníze italské mafie. Pomáhat s tím měl vysoký manažer banky UniCredit

Na praní italských peněz v nemovitostech v centru Prahy se podle milánské prokuratury podílel vysoký manažer banky UniCredit. Podle zjištění Mladé fronty DNES banka poskytovala na tento realitní byznys úvěry. Už v sobotu deník upozornil na podnikatele Claudia Leo Personnettaze, který je z praní špinavých peněz v Praze podezřelý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobočka banky UniCredit. (Ilustrační snímek) | Foto: UniCredit Bank | Zdroj: UniCredit Bank

Podle vyšetřovatelů realitnímu podnikateli pomáhal Massomiliano Fossati. Ten byl přitom ještě loni v létě jedním z nejvýše postavených mužů v mezinárodní bankovní skupině UniCredit. Fossati tam vedl oddělení rizik, kde hlídal, aby banka nepůjčovala peníze někomu, kdo nemůže splácet. Po podezření italské policie se ale funkce vzdal, píše Mladá fronta DNES.

Mafie se o východní Evropu zajímala už za komunismu, první obchody se týkaly zbraní, tvrdí italský novinář

Číst článek

O bance UniCredit se mluví i na Slovensku. Podle tamního deníku SME banka poskytla úvěr taky Antoninu Vadalovi, kterého zavražděný novinář Ján Kuciak spojoval s italskou mafií.

Investiční fond banky UniCredit navíc prodal firmám kolem Personnettaze dva hotely v centru Prahy. Jeden z nich je podle katastru nemovitostí zastaven u české pobočky UniCredit na sto milionů korun, druhý u italské pobočky na částku přes 130 milionů korun.

Ani banka, a ani oba podezřelí se ale nechtěli k případu vyjádřit. Podezřelý podnikatel Personnettaz koupil budovy na lukrativních adresách v centru Prahy. Spravuje je pomocí spletité struktury asi 30 firem.

Podle vyšetřovatelů byznys s tuzemskými nemovitostmi využívá pro praní špinavých peněz, které pocházejí z daňových deliktů italských občanů. Italská prokuratura na něj narazila při vyšetřování aktivit mafiánské organizace ´Ndrangheta.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme