Spisovatel Kundera popřel, že by v 50. letech udal komunistické policii člověka

Spisovatel Milan Kundera důrazně popřel informace o tom, že v 50. letech kohokoli udal. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů měl Kundera údajně donášet komunistické StB. Světově proslulý spisovatel měl v mládí udat kamaráda své kolegyně Ivy Militkové z vysokoškolských kolejí Miroslava Dvořáčka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera údajně v mládí udal komunistické policii

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera údajně v mládí udal komunistické policii | Zdroj: ČTK

Tohoto bývalého letce pak komunisté odsoudili k 22 letům těžkého žaláře. Milan Kundera ale v telefonickém rozhovoru s Českou tiskovou kanceláří vše označil za lež. "Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera ČTK.

Ústav pro studium totalitních režimů totiž zveřejnil materiály, podle kterých světoznámý autor v 50. letech udal člena protikomunistického odboje. 14. března 1950 Sbor národní bezpečnosti zatýká Miroslava Dvořáčka, který byl agentem-chodcem amerických tajných služeb.

Až doteď se spekulovalo mimo jiné o tom, že Dvořáčka udala policii jeho známá Iva Militká. U ní chtěl při plnění jednoho z úkolů přespat na koleji. Ústav pro studium totalitních režimů teď rozvířil vody novou verzí.

Jak se vše tehdy podle některých nově zjištěných údajů odehrálo, popsal Radiožurnálu historik Vojtěch Ripka: "Iva Militká vysvětlovala svému partnerovi Miloslavu Dlaskovi, že on u ní přespat nemůže, že u ní bude přespávat Miroslav Dvořáček. Protože Dlask už před tím o Dvořáčkovi, dlouholetém známém Militké věděl, tak to s největší pravděpodobností řekl Milanu Kunderovi a Milan Kundera opět s největší pravděpodobností došel na Národní bezpečnost na Praze 6 a věc nahlásil," řekl Radiožurnálu Ripka.

Proti Kunderovi mluví hlavně dva důkazy. Tím hlavním je policejní zápis z vyšetřovacího spisu Miroslava Dvořáčka. Kundera podle dokumentu oznámil onoho 14. března 1950 na policii, že u Militké má přespat Dvořáček. Případnou motivaci takového jednání ale odborníci neznají.

A Ústav svá tvrzení opírá o další svědectví, jak uvádí historik Vojtěch Ripka. "Druhá indicie je svědectví Ivy Militké, která informaci o přespání Miroslava Dvořáčka, to jest informaci, kterou pravděpodobně sděloval Milan Kundera na policii, svěřila svému partnerovi Miloslavu Dlaskovi a ten v 90. letech Ivě Militké prozradil, že on sám tu informaci dále předal Milanu Kunderovi."

I přes zveřejněné důkazy odborníci Ústavu pro studium totalitních režimů upozorňují, že v celém případu je řada nejasností. Historici například čekají, až bude k dispozici celý vyšetřovací spis Miroslava Dvořáčka. Ten dostal v následném procesu 22letý trest tvrdého vězení, odseděl si 14 roků. Přišel o veškerý majetek a ještě navíc dostal pokutu 10 tisíc korun. Teď žije ve Švédsku.

Francouzské sdělovací prostředky věnují pozornost informacím o spolupráci spisovatele Milana Kundery se státní bezpečností zatím pouze prostřednictvím zpravodajství agentury AFP. V denících se dosud žádné reakce neobjevily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z ČRo pravodaj Jan Šmíd o reakcích francouzských médií

Kundera informaci o udání agenta Dvořáčka považuje za atentát na svou osobu v den, kdy začíná frankfurtský knižní veletrh. O celé kauze jsme hovořili také s kritikem Jiřím Peňásem z časopisu Týden v pondělním Radiofóru.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme