Spisovatelka Zinnerová se nemusí omluvit Slovákům stíhaným za vraždu

Spisovatelka Markéta Jílková-Zinnerová se nemusí omlouvat pěti Slovákům za poškození jejich dobrého jména a pověsti. Definitivně o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze. Žalobu podalo pět ze sedmi mužů, stíhaných na Slovensku za 30 let starou vraždu studentky. Markéta Zinnerová napsala na motivy této události scénář k filmu Bolero.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Jílková-Zinnerová | Zdroj: ČTK

Známá spisovatelka později v médiích vyjádřila názor, že obžalovaní vraždu skutečně spáchali. Ti se dovolávali presumpce neviny a tvrdili, že Zinnerová poškodila jejich pověst. Případ totiž dosud není na Slovensku pravomocně uzavřen. Vrchní soud jejich žalobě nevyhověl - mimo jiné proto, že spisovatelka nikdy nikoho nejmenovala.

Markéta Zinnerová přijala verdikt se zjevnou úlevou. Je přesvědčena, že nikomu neublížila. Pouze vyjádřila svůj názor - na což má podle Vrchního soudu právo. Spisovatelka navíc obviňuje média ze zkreslení svých výroků: "Moje výroky byly vytrženy z kontextu a bylo s nimi nakládáno tak, aby se udělala zvláštní kauza, o které jsem vůbec neměla ponětí."

Novináři také podle Markéty Zinnerové odstartovali spekulace o skutečných pachatelích vraždy: "Vůbec je nezajímal film. Zajímalo je najednou to, aby byla zajímavá mediální kauza. A já si připadám jako oběť tohoto konání," říká spisovatelka.

Podle zástupce žalující strany Lukáše Lorence se ale Zinnerová osobní odpovědnosti nemůže zříci: "Její podíl byl velký. Ona sama tu kampaň zahájila, začala zmiňovat souvislost mezi původní kauzou a filmem."

Dovolání k Nejvyššímu soudu by Slováci mohli podat jen v případě, pokud prokáží, že jde o otázku velkého právního významu. Jejich advokát ale zatím neví, zda této možnosti využijí.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme