Splachujte odpadovou vodou, vyzývá ministerstvo Čechy. Dá jim na to až 60 tisíc korun

Stát dá majitelům rodinných domů peníze na to, aby splachovali vodou z okapů a odpadů. Informoval o tom v úterý deník MF Dnes. Ministerstvo životního prostředí tak chce motivovat lidi, aby šetřili pitnou vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchod. Ilustrační foto.

Záchod. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Žadatelé získají od státu až 60 tisíc korun. Podpora by se ale netýkala chatařů a chalupářů. Jinak je dotace rozdělená do tří kategorií.

Majitelé domů peníze dostanou buď na zahradní nádrže určené k zachytávání dešťové vody, nebo na zalévání. Nebo na zahradní nádrže, které budou sloužit jak na zalévání, tak i na splachování. A poslední možností jak zalévat, je využití přečištěné vody ze sprchy, umyvadla nebo pračky.

Stát v první etapě rozdělí lidem 100 milionů korun. O peníze bude možné žádat od května přes interaktivní formulář na webových stránkách Státního fondu životního prostředí. Ještě předtím si ale musí lidé například nechat zpracovat odborný posudek. Deník ještě připomíná, že v průměru každý spotřebuje za jeden den 108 litrů pitné vody. Například pražské domácnosti jen na splachování využijí 12 miliard litrů pitné vody za rok.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme