Spodně kvašená 11° a 12° piva se budou i nadále označovat jako ležáky

Spodně kvašená 11° a 12° piva budou zřejmě i nadále nazývána ležáky, svrchně kvašená piva se označí za „plná". Dohodly se na tom pivovary s ministerstvem zemědělství. Finální znění vyhlášky, která značení piv změní, je ale na ministerstvu, oznámil prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Původně se zvažovalo označení „plné pivo" pro všechny jedenáctky a dvanáctky. Ministerstvo chce definitivní znění vyhlášky zveřejnit na začátku února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo, sklenice piva, pivo na pultě, pitný režim/ilustr. obr. | Foto: Quinn Dombrowski

Svrchně a spodně kvašená piva se liší výrobními postupy, například teplotou, při které vznikají, nebo použitými kvasinkami. Označení ležák vzniklo podle procesu výroby, kdy pivo po kvašení měsíc a déle leží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém značení piv mluvil prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň

„Ležák je v současné době degradován pouze na označení síly piva. Není klasifikován jako pivní styl. Chceme, aby se pivní styl označoval jako ležák a síla piva se označovala jinak,“ říká Jan Šuráň, podle kterého současné znění vyhlášky degraduje pivní styl na označení původní stupňovitosti.

Svaz by chtěl, aby se dnešní 11° a 12° piva značila jako plná piva" a slovo ležák patřilo k typu piva.

„Abychom nemuseli třeba svrchně kvašené pšeničné pivo, které je vyráběno úplně jinak než ležák, označovat za ležák, jak se to nyní děje,“ uvádí Šuráň.

„Český ležák zůstane, nikdo nám ho nevezme, akorát se ležákem budou označovat ležáky,“ dodává prezident svazu. Označování stupňovitosti by mělo být dobrovolné.

Finální dohoda zatím podle Šuráně vypadá na kompromis. U spodně kvašených typů tak bude označování piva podle stupňovitosti na nealkoholická, stolní, ležáky a silná piva. Dosud se místo označení silných piv používalo slovo speciál.

U svrchně kvašených budou místo ležáků právě piva plná. Stále se tak podle prezidenta svazu nevyřeší některé nelogičnosti. Například pšeničná spodně kvašená piva, pokud půjde o 11° či 12°, se stejně označí za ležák.

Ale, stout nebo porter? Malé pivovary šíří povědomost o pivních stylech

Číst článek

K vyhlášce o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí v současné době probíhá vypořádávání všech připomínek, tedy nejen k oblasti piva, které vzešly z vnějšího připomínkového řízení, uvedlo ministerstvo. Podle něj by měly být všechny připomínky zapracovány do konce ledna, na začátku února pak úřad změny oficiálně představí.

V Česku se v posledních letech objevilo velké množství minipivovarů, které se cítí současnou vyhláškou svázané. Aktuálně jich je podle Šuráně 302. Vyrábí netypická piva, se kterými současná legislativa nepočítá.

Pivo | Foto: Michal Jindra

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme