Spojit nákup letadel CASA s osudem L-159 byla chyba, přiznal Vondra

Problémy kolem vojenských dopravních letounů CASA pro českou armádu možná brzy skončí. Ministerstvo obrany uzavřelo dohodu s výrobcem španělských strojů a dodavatelem. Podle ministra obrany Alexandra Vondry byl ale nákup letadel spojený i s výměnou za české letouny L-159 nevýhodný, na letadla měl stát podle něj vypsat řádný tendr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) | Zdroj: ČTK

„Na podzim jsme přitlačili na výrobce letounu, protože jednání s překupníkem nevedlo k žádným posunům. Přece jen jeden ze dvou největších výrobců letadel ve světě má obavy z reputačního rizika. Podařilo se nám vyjednat trojstrannou dohodu s firmou Omnipol a s výrobcem, firmou EADS. Dohoda nám zaručuje kompenzace za utrpení, které jsme s tím zatím měli,“ říká Vondra.

Podle dohody vrátí výrobce Česku jeden dvoumístný letoun L-159, dodá náhradní díly navíc za 4,6 milionu korun a slíbil i prodloužení záruky. „Čím později dodá výrobce letouny v bezvadném stavu, tím více budou prodlouženy záruky, což je samozřejmě pro českou stranu velice výhodné,“ vysvětluje ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně podmínek pro dodání letadel CASA diskutovali ministr obrany Alexandr Vondra a stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček

Výrobce letounů však musí odstranit několik podstatných závad. „Jeden problém souvisí se samovolným přelaďováním frekvencí na softwaru tohoto letadla. To skutečně vedlo k tomu, že náčelník generálního štábu rozhodl toto letadlo uzemnit,“ popisuje Vondra.

Podle něj už výrobce problémy odstraňuje. Poté nastoupí druhá fáze, tedy zkoušky na systém pasivní ochrany letounu. Bez ní nemůže být letadlo nasazeno do běžného provozu.

Letadla CASA musí být do května funkční, jinak stát od smlouvy odstoupí

Číst článek

Česko je podle něj i tak na nákupu „škodné“, protože mělo obdržet letouny v bezvadném stavu. Posun však vidí v tom, že výrobce problémy uznal a zavázal se k opravě a kompenzacím, které mají být v hodnotě 100 až 200 milionů korun.

Pochybnosti o ceně i kvalitě

Podle stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka je však hlavním problémem cena zakázky: „Jakékoli snahy ministerstva na poslední chvíli zachránit celý kontrakt – jakkoli jsou vítané – tak už nemohou odstranit ten zásadní problém, že letadla jsou dvakrát předražená. Navíc jsou to letadla, která armáda nechtěla a která nevyhovují jejím požadavkům.“

Opoziční poslanec sice oceňuje, že ministerstvo téměř po roce jednání dotlačilo výrobce k dohodě. Představoval si však, že bude stát při jednání razantnější.

Letoun CASA C-295M na letišti v pražských Kbelích | Foto: ČTK

„Již od léta minulého roku jsem doporučoval ministerstvu, aby prozkoumalo všechny možnosti a pokud možno ten kontrakt vypovědělo, tak aby konečně mohl být vypsán řádný tendr. Tato letadla nebyla nakoupena v řádném tendru, to byla taková podivná kombinace výměnného obchodu a dokoupení předražených letadel,“ tvrdí Jan Hamáček.

Pochybuje i o kvalitě španělských letadel. „Pokud se kupuje takto složitý systém, který má sloužit armádě 20 nebo 25 let, tak si naši vojáci zaslouží, aby dostali opravdu kvalitní stroje. U strojů CASA o tom přesvědčen nejsem,“ dodává Hamáček.

Nákup měl pomoci českým L-159

Podle ministra obrany je ale stále možné smlouvu zrušit: „Pokud letouny nebudou do května dodány v bezvadném stavu, tak já skutečně navrhnu vládě tento kontrakt vypovědět. Ale je to smlouva, kterou jsem zdědil, je koncipována tak, jak je, všechno bylo zaplaceno předem a my jsme měli vyjednávací pozici, která nebyla příliš silná.“

„Souhlasím s tím, že by bývalo určitě lepší uspořádat v této věci soutěž. Tehdy vyjednavači na ministerstvu obrany dali na příslib, že nákup letadel i na bázi směny s L-159 pomůže najít uplatnění pro L-159 ve světě. To se nestalo, protože těch pět letounů, které byly předmětem směny za jedno letadlo CASA, nadále dlí v hangárech španělského výrobce. Tento kalkul se ukázal být chybný,“ přiznává Alexandr Vondra.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme