Společně se starosty můžeme mít ve volbách i přes dvacet procent, říká šéf lidovců Bělobrádek

Delegáti celostátního sjezdu lidovců si vyberou své vedení do říjnových parlamentních voleb. Čeká se, že funkci předsedy obhájí dosavadní předseda Pavel Bělobrádek. Sjezd by měl také definitivně potvrdit koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Pro vstup do sněmovny by tak museli překonat hranici deseti procent. „Náš maximální potenciál se podle našich interních průzkumů pohybuje hodně přes dvacet procent,“ řekl Radiožurnálu v pořadu Ranní interview šéf lidovců.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek na sjezdu lidovců v Praze obhajuje post předsedy

Pavel Bělobrádek na sjezdu lidovců v Praze obhajuje post předsedy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vy zatím nemáte protikandidáta. Mluví se ale o tom, že by vás mohl přímo na sjezdu vyzvat zlínský hejtman Jiří Čunek. Čekáte od něj nějaké překvapení?
Vyzvat mě může kdokoli z delegátů nebo kdokoli z delegátů může navrhnout jakéhokoli člena, takže uvidíme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu

Koalice lidovců se starosty bude potřebovat pro vstup do sněmovny alespoň deset procent, kdybyste šli do voleb sami, tak byste alespoň podle těch posledních průzkumů neměli problém se do dolní komory dostat. Z čeho vycházíte, když jste přesvědčený, že deset procent se starosty překročíte?
Tak vycházíme z průzkumů. Když se podíváte na poslední průzkum, tak ty nám teď společně se starosty dávají kolem desíti procent. My jsme přesvědčeni, že na to, že jsme neudělali ještě vůbec nic, pouze představili logo, tak je to dobrý začátek pro volební kampaň, v které očekáváme, že naplníme ten potenciál, která z našich interních průzkumů máme, a ten maximální se pohybuje hodně přes dvacet procent.

Zlínský hejtman Jiří Čunek na pražském sjezdu lidovců | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zpět k Jiřímu Čunkovi. Ten vám vytýká, že jste dohodu se starosty uzavřeli moc rychle a že se s ní ostatní členové dost neztotožnili. Čekáte, že ji sjezd hladce schválí nebo je budete muset ještě přesvědčovat?
Tak málo času samozřejmě bylo. Bylo to tím, že starostové byli vázáni smlouvou s někým jiným. My jsme vyjednávali poměrně intenzivně, já jsem ještě podstatnou část našich krajů navštívil a myslím, že mnoho lidí pochopilo ten důvod, proč se spojujeme a to je, abychom tady lidem dali možnost volit něco normálního, něco, co má smysl, a něco, co je nebude zase zklamávat, nevzbudí v nich určitou naději a potom zklamání. Takže já jsem optimista a věřím, že ji schválíme.

Lidovci rozhodnou o spolupráci se starosty. Desetiprocentní hranice se nebojíme, říká Bělobrádek

Číst článek

Podle dohody budete mít lídra kandidátky v osmi krajích, starostové v šesti. Jak se vlastně budete dělit o náklady na kampaň a kolik peněz chcete do kampaně společně dát?
Jsme dohodnuti, že na celostátní úrovni to bude 30 milionů za KDU-ČSL a 20 milionu za STAN.

Je pravděpodobné, že předsednickou funkci obhájíte, koho byste chtěl jako místopředsedu nebo místopředsedy.
Za celých sedm let jsem to nikdy nekomentoval, nebudu to komentovat ani nyní. Já to vždy nechávám na delegátech.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme