Společné zdanění manželů je podle MfD byrokratickou pastí

Nepříjemné překvapení přichystala vláda rodinám s dětmi. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, jde o jejich daňové zvýhodnění. Právo si všímá toho, že ministr pro místní rozvoj Radko Martínek chce, aby mladí lidé měli šanci získat od státu levnou půjčku na modernizaci bytů a domů. Lidové noviny informují o tom, že vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok počítá s penězi, za které vykoupí vepřín v Letech u Písku. ODS dokončuje svůj projekt o univerzální sociální dávce, která by podle Hospodářských novin měla nahradit současných 59 druhů podpor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Jak zjistila Mladá fronta Dnes, nepříjemné překvapení přichystala vláda rodinám s dětmi. Ukázalo se totiž, že ve společném zdanění manželů je spousta nedořešených detailů. Na první pohled výhodný způsob, jak si rozdělit a zdanit příjmy, který má ušetřit až desítky tisíc na daních, rodiny připraví o měsíční výplatu nebo budou muset vyplnit spoustu papírů. Největší problém je tam, vysvětluje deník, kde žena je doma s dětmi a rodinný rozpočet napjatý. Muž na manželku převede polovinu svých příjmů, oba musí podat daňové přiznání, kde si vypočtou daně. Ty budou nižší, než když je platí sám manžel.

Potíž je ale v tom, vysvětluje Mladá fronta Dnes, že manželka bude muset nejprve sama zaplatit daň z příjmů, které na ni převede manžel. A to do konce března. Nejde přitom o malé peníze. Když muž vydělává 20 000 měsíčně a žena je doma s dítětem, bude muset poslat finančnímu úřadu skoro 8 500 korun. Teprve pak, během dubna, by jim měl finanční úřad poslat zpět 16 000 korun.

Ministerstvo financí, které zákon nařizující tento postup připravilo, v tom žádnou komplikaci nevidí. Manželé mají možnost požádat o posečkání daně, případně, pokud daň nezaplatí v řádném termínu, požádat o prominutí penále, sdělilo listu tiskové oddělení ministerstva. Za žádost o posečkání daně je přitom třeba zaplatit 400 korun, dodává deník.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek chce vládě navrhnout, aby mladí lidé do 36 let měli od ledna možnost získat od státu levnou půjčku na modernizaci bytů a domů ve výši 150 000 korun. Všímá si toho dnešní Právo. Nová půjčka by měla doplnit dnešní až 300 000 půjčku na pořízení bydlení pro mladé. Čerpat obě půjčky najednou ale nebude možné. Půjčka na modernizaci bude mít dvouprocentní úrok a splatnost do deseti let. Není vyloučeno, že celkovou částku kabinet nakonec zvýší až na 200 000 korun.

Občanští demokraté zase dokončují svůj projekt o univerzální sociální dávce. Měla by nahradit nynější síť 59 dávek, podpor a přídavků. Dnešním Hospodářským novinám to řekl stínový ministr financí strany Vlastimil Tlustý. Každý člověk, který nemá zaměstnání, podle něj dostane univerzální dávku. Zatím počítáme s částkou mezi 4,5 až 5 tisíci korunami, řekl deníku Tlustý, který projekt připravuje. Oficiálně ho představí na kongresu ODS koncem listopadu. Podle něj je návrh ODS výhodný pro lidi, kteří pracují, třeba i za nízký plat.

Firmu Setuza, která je klíčovým zpracovatelem řepky a výrobcem suroviny pro bionaftu, ovládne skupina podnikatele Tomáše Pitra, uvádí Mladá fronta Dnes. Společnost Český olej získá od státu 38 procent akcií Setuzy. Převod akcií je podle deníku důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce bezmála 2 miliardy korun, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Cena za státní podíl zveřejněna nebyla, podle informací listu se jedná o zhruba 140 milionů korun. K vypořádání obchodu má dojít příští týden. Poté bude mít Český olej celkem 88 procent akcií Setuzy.

Podle listu je to překvapivé rozuzlení napjatých vztahů mezi Pitrem a premiérem Jiřím Paroubkem. Pitr figuruje jako svědek v korupčním skandálu kolem privatizace Unipetrolu a podle Paroubka rozkládá ústavní pořádek země. Mladá fronta Dnes také připomíná, že řepkový metylester, který Setuza vyrábí, se bude od roku 2007 povinně přidávat do nafty.

Vláda v návrhu státního rozpočtu pro příští rok počítá s částkou, za kterou by vykoupila od majitelů vepřín v Letech u Písku. Premiér Jiří Paroubek to sdělil dnešním Lidovým novinám. Velkovýkrmna stojí na místě, kde byl za druhé světové války nacistický internační tábor pro Romy. Její zrušení či přemístění požadují již roky představitelé některých romských organizací.

Vláda se bude muset na případném odkupu vepřína dohodnout s firmou AGPI, které pozemky i velkovýkrmna patří. Společnost je ochotna pozemek uvolnit, pokud jí vláda vystaví srovnatelný vepřín jinde. Hledání vhodné lokality má na starosti vládní zmocněnec pro lidská práva poslanec Svatopluk Karásek, který uvedl, že nějaké tipy již má. Konkrétní výsledky však Lidovým novinám nesdělil.

Marián Vojtek, Šárka Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme