Společník ministra Bessera ve firmě byl odsouzen za korupci

Ministr kultury Jiří Besser vlastní byt na Floridě spolu s mužem odsouzeným za korupci. Podle serveru Aktuálně.cz Pavel Hrách uplácel manažerku státní konsolidační agentury Radku Kafkovou. Za to dostal podmínku a pokutu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK k transformaci Národního divadla a Státní opery, Jiří Besser

TK k transformaci Národního divadla a Státní opery, Jiří Besser | Foto: Filip Jandourek

Ministr přiznal, že o Hráchově korupčním skandálu věděl. Připomněl ale, že v době pořizování bytu nebyl jeho společník pravomocně odsouzen.

„Věřil jsem i na základě informací, které jsem k případu měl, že odsouzen ani nebude. Dostal podmínku, měl k tomu pokutu. Akceptuji to, ale nemyslím si, že by bylo správné, abych se k němu najednou otočil zády jenom proto, že mě to může mediálně poškodit,“ řekl Besser Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík mluví o případu Jiřího Bessera ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Problémem je také to, že ministr byt na Floridě zamlčel v daňovém přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci sněmovny. Besser se za to veřejně omluvil a je připraven nést za to následky. „Udělal jsem administrativní chybu, porušil jsem zákon, ponesu si za to zodpovědnost a už tak postupuji,“ uvedl.

Celou kauzu chce od Bessera vysvětlit také premiér Petr Nečas. Zatím prý má informace pouze z médií. „Chtěl bych zdůraznit, že by samozřejmě situaci stavělo do jakéhosi nového světla, kdyby se zjistilo, že byl porušen zákon,“ podotkl Nečas.

„Jedná se tu o zjevné porušení zákona, kdy bohužel pan ministr neuvedl informace o svém angažmá ve společnosti ve svém majetkovém přiznání politika. Pro mě ale osobně je o něco větším problémem to, že ministr vlády figuruje ve firmě, kterou vlastní člověk, který byť nedávno, ale byl odsouzen za korupci. To mě velmi lidsky zklamalo,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Dodal, že Jiří Besser se musí nejen omluvit, což už učinil v prohlášení, které včera vydal, ale musí samozřejmě doplnit majetkové přiznání a podstoupit trest, který je v tomto případě finanční pokuta.

ČTĚTE TAKÉ: Chtěl jsem Pavlu Hráchovi pomoct, říká ministr Besser

Na ministrův podíl ve společnosti Comoros Group ve čtvrtek upozornil internetový deník Insider. Besserovi podílníci jsou podle listu ministrovi přátelé z dětství. Besser dnes zdůraznil, že firma nikdy nevyvíjela žádnou podnikatelskou činnost a nevytvářela žádný zisk. Odmítl také, že by odsouzení Hracha mělo cokoliv společného s pořízením bytu na Floridě.

Martin Drtina, Lucie Husárová 1, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme