Společnost Člověk v tísni rozdělí miliony z povodňové sbírky

Jsou to skoro dva měsíce, co severní Moravu zalila velká voda. Příběhy místních už neplní první stránky novin. Jejich problémy ale přetrvávají. Mnoho z nich se snaží zachránit poničené domy, než přijde zima, další řeší bydlení úplně znovu. A právě tolik potřebnou pomoc dovezli na Novojičínsko zástupci společnosti Člověk v tísni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování povodňových škod v Jeseníku nad Odrou | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

V těchto dnech budou pracovníci společnosti rozdělovat celkem 8,5 milionu korun, které mají pomoci více než čtyřem stovkám rodin. Jak Radiožurnálu řekl hlavní koordinátor projektu Povodně 2009 Igor Klimeš, částka pro postižené rodiny se může pohybovat od několika tisíc korun až po částky statisícové.

"Ten klíč není založený jenom na míře postižení, ale hraje v tom roli i sociální a ekonomická situace té rodiny a také schopnost těchto lidí řešit svoji aktuální situaci. Samozřejmě také to, jestli mají nějaký konkrétní plán."

"My nekompenzujeme lidem způsobenou škodu, my jim spíše dáváme peníze na to, aby mohli uskutečnit svůj plán, jak obnovit svou domácnost po povodni," upřesnil v pořadu Stalo se dnes Klimeš.

V rámci povodňové sbírky se na kontě společnosti Člověk v tísni celkem sešlo asi 65 milionů korun. Většina z těchto prostředků, 70 až 80 procent, půjde podle Igora Klimeše na přímou pomoc rodinám.

"Zbytek peněz částečně již byl využit na první pomoc hned po povodni, to znamená na dodávky humanitárního materiálu a pomoc s vysoušením."

"Zbylá část, někde mezi 10 a 20 procenty, půjde na podporu projektů veřejného zájmu. To jsou peníze, kterými naše společnost podporuje postižené obce, které přišly třeba o školské nebo zdravotnické zařízení, obecní byty a podobně," uzavřel hlavní koordinátor projektu Povodně 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Igorem Klimešem v pořadu Stalo se dnes

Přečtěte si také:
Rodiny z Novojičínska postižené povodněmi dostávají první peníze
Obce postižené povodněmi mohou dostat zvýhodněné úvěry
Nedávné povodně ukázaly chyby ve struktuře krajiny

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme