Stát zkouší, kam až může zajít, řekl advokát firmy FAU. Ta znovu uspěla ohledně zajišťovacích příkazů

Společnost FAU uspěla v dalším sporu proti postupu státu. Krajský soud v Brně jí potvrdil, že neručila za 220 milionů korun, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Právě údajným ručením zdůvodňovaly celní a finanční správa to, že vydaly vůči firmě FAU zajišťovací příkazy. Informaci Radiožurnálu potvrdil právník společnosti FAU, která skončila v konkurzu, i zastupující mluvčí soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost FAU uspěla v dalším sporu proti postupu státu (ilustrační snímek) | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Krajský soud v Brně rozhodoval o ručení, které mělo zatížit společnost FAU vůči českému státu asi o 220 milionu korun za společnost Verami, která měla vůči českému státu daňový dluh,“ řekl Radiožurnálu advokát opavské společnosti FAU Alfréd Šrámek s tím, že firma vyhrála.

Poškození podnikatelé chtějí po státu 29 miliard. Šance jsou malé, za poslední roky dostali jen miliony

Číst článek

„Soud se zabýval posouzením, zda byly naplněny podmínky pro vznik ručitelského závazku žalobkyni. Dospěl přitom k závěru, že finanční orgány vyložily právní úpravu týkající se podmínky pro vznik ručení podle zákona o daních z přidané hodnoty v rozporu s evropskou směrnicí o DPH a příslušnými ustanoveními zákona o DPH,“ potvrdila informaci zastupující mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Klusová.

Jde o další spor, který FAU vyhrála, jak upozornil Šrámek. Brněnský soud případ vrátil finančnímu úřadu, aby se jím znovu zabýval.

Příští týden začnou soudy řešit dalších pět žalob, kterými se firma proti postupu státu brání.

Nezákonné kroky

„Pakliže soud rozhodl o tom, že dluh neexistuje, tak je jasné, že všechny následné kroky státu, které byly proti společnosti FAU, byly nezákonné,“ dodal advokát firmy, která obchodovala s minerálními oleji.

Šrámek očekává, že finanční správa podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Finanční správa se tím bude dále zabývat, v pudu sebezáchovy budou hledat cesty k tomu, jaký způsobem opakovaně tvrdit existenci dluhu,“ řekl Šrámek.

Soud odblokoval spolumajiteli firmy FAU Csabimu majetek za desítky milionů. Státní zástupce pochybil

Číst článek

Společnost FAU tak musí počkat, než skončí soudní řízení, jež ale dle Šrámka už nezmění rozhodnutí brněnského soudu. Poté bude řešit otázku náhrady škody, kterou společnost bude uplatňovat vůči ministerstvu financí. To buď přijme, nebo nepřijme náhradu škody.

Šrámek nepředpokládá, že by ji úředníci přijali, takže bude dle jeho názoru probíhat další civilní řízení, které o výši rozhodne. Na tzv. ústavním znaleckém posudku pracuje tým znalců.

Zajišťovací příkazy

„Stát si z mého pohledu udělal právní bojiště, kde zkouší, kam až může zajít. On už tu společnost FAU poškodit více nemůže, už ji zlikvidoval. Stát činní velké množství nezákonných kroků jenom proto, aby si otestoval, kam až ho pustí správní soudy a co všechno mu česká justice dovolí. Jednáme už na úrovni akademické války a v budoucnu se bude řešit, kolik daňoví poplatníci a v jakém rozsahu zaplatí.“

Generální finanční ředitelství se k rozhodnutí zatím nevyjádřilo.

Kriminalisté obvinili kvůli daňovému úniku jednatele firmy FAU Csabiho a přes deset dalších lidí

Číst článek

Státní úřady v srpnu a září 2016 vydaly na firmu zajišťovací příkazy za 343 milionů korun s odůvodněním, že se firma zapojila do karuselového podvodu s DPH. Zajišťovacím příkazem stát firmě zablokoval částku, o které se správce daně domníval, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Firma se soudně bránila. Nejvyšší správní soud letos na jaře potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, podle soudů neměli celníci pro tak velký zákrok dost silný důvod.

Případem se zabývá také policie. Spolumajitel firmy FAU Vojtěch Csabi je spolu s dalšími 15 lidmi obviněn z daňových úniků za 250 milionů. Ostravský krajský soud loni odblokoval Csabimu majetek. Podle soudu státní zástupce nevysvětlil, proč finanční úřad nepožaduje škodu po firmě, ale po jejím majiteli.

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. O rok později se případ ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman.

Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra Andreje Babiše (ANO). „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci,“ řekl na nahrávce Babiš.

Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf finanční správy Martin Janeček.

voh, ah, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme