Společnost, která zajišťovala nákup surovin pro Setuzu, je před pádem

Společnost Oleofin, která zajišťovala nákup surovin továrnám kolem bývalé ústecké Setuzy, je na pokraji pádu. Ještě loni se ji přitom ministr zemědělství Petr Gandalovič pokoušel zachránit nákupem dluhopisů za 300 miliónů korun, vydaných na Slovensku. Plán ale zastavil Gandalovičův nástupce Jakub Šebesta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setuza

Setuza | Foto: Jan Rosenauer

Z auditu firmy za rok 2008 vyplývá, že společnost Oleofin skončila se ztrátou přes 230 miliónů korun. Vlastní kapitál se propadl na mínus dvanáct miliónů korun. Český rozhlas to zjistil z aktuálně došlých dokumentů na obchodní soud.

Údaje o hospodaření z loňského roku firma tají. I přes takovou situaci společnosti se loni pokusil hluboce zadlužený Oleofin zachránit někdejší ústecký primátor a později ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje reportér Českého rozhlasu Jan Hrbáček

Prosazoval plán, že by Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond nakoupil dluhopisy Oleofinu, vydané na Slovensku, za 300 miliónů korun.

„Otázka možné státní pomoci vycházela tehdy z připravovaných vládních krizových opatření a cílem těchto úvah bylo především zachování odbytu řepky pro zemědělce a zachování konkurence na trhu s řepkou,“ říká dnes o připravované podpoře ministr Gandalovič.

V době, kdy Petr Gandalovič prosazoval spornou podporu Oleofinu, zhodnotil jeho kroky tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek těmito slovy.

„Mohu jenom říct, že z hlediska veřejné podpory a systému veřejných rozpočtů je to neskutečná prasárna,“ prohlásil tehdy Kalousek.

Nevratná investice

Když Český rozhlas na chystaný podivný obchod upozornil, Gandalovičův nástupce Jakub Šebesta ho zarazil. S tím, že by šlo o nevratnou investici do společnosti, která se topí v problémech.

Oleofin byl na přelomu roku převeden do v zásadě prázdné schránky - společnosti Setuza - většinu výroby dnes zabezpečuje firma STZ. Veškerý obchodní servis po v hlubokých problémech vězícím Oleofinu převzala společnost Lukana Oil.

Jejím jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku pražský právník Ivo Hala, v jehož advokátní kanceláři působí i Petr Sisák, který někdejší Setuzu kontroluje. Český rozhlas se pokusil s advokátem Michalem Halou spojit, ale právník na zanechaný vzkaz nezareagoval.

Potravinářsko-drogistické impérium STZ kontroluje už nějaký čas kontroverzní obchodník Petr Sisák, který byl devadesátých letech podezřelý z tunelování několika firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Setuza sleduje reportér jan Hrbáček - část 2.

Litoměřický okresní soud v prosinci 2007 uznal Sisáka vinným z tunelování Českého národního investičního fondu. Soud ale od uložení trestu upustil, uznal totiž za dostatečný trest osmiměsíční podmínku, kterou dal Sisákovi v tom samém roce za pád První slezské banky Krajský soud v Ostravě.

V představenstvu nákupní společnosti STZ - Oleofin působil donedávna ústecký primátor Jan Kubata. Loni na podzim ale z kolabující společnosti vystoupil. Do nové obchodní společnosti Lukana Oil, která zajišťuje ústecké STZ nákup po Oleofinu, zasedla v půlce loňského prosince Kubatova manželka Veronika.

Kubata personální rošádu vysvětluje kandidaturou do Poslanecké sněmovny. „Já jsem nevystoupil ze statutárních orgánů, jenom v Olefinu, já jsem před volbami vystoupil ze všech podnikatelských subjektů a prodal jsem i své soukromé podnikání, protože jsem přijal kandidaturu do Poslanecké sněmovny,“ řekl Kubata.

A vaše manželka nastoupila do Lukana Oil, což je vlastně nástupnická společnost Oleofinu, proč?

„Moje žena je účetní a normálně nastoupila do dozorčí rady a dělá normálně svoji práci“.

Nechystá se nějaká další podpora pro Sisákovo impérium, jako byl například plánovaný nákup dluhopisů na Slovensku?

„Jaké impérium pana Sisáka? Moje žena sedí ve společnosti, kde žádný pan Sisák nefiguruje“.

Vy určitě víte, že to spadá pod něj, navíc majitelem je právník Ivo Hala, což je Sisákův advokát. Navíc spolu sedí ve stejné advokátní kanceláři.

„Pan doktor Hala je advokát a já o ničem takovém nevím, že by pan Sisák vlastnil nějaké společnosti. To je vaše mediální spekulace. O tom já nic nevím, nikde jsem se o tom nedočetl a moje žena jako účetní dělá v dozorčí radě,“ řek Kubata.

Český rozhlas chtěl znát i stanovisko Petra Sisáka, který ústeckou potravinářsko-drogistickou skupinu, známou dříve pod názvem Setuza, ovládá. Ten ale svůj mobilní telefon nezvedal.

Potravinářsko-drogistickou firmu Setuza po složitých obchodních operacích původně kontroloval několik let uprchlík Tomáš Pitr. Setuzu poté ovládla firma Via Chem Group, už zmiňovaného obchodníka Petra Sisáka.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme