Společnost podezřelá ze styků s teroristy si stěžuje vedení BIS

Česká společnost, kterou Bezpečnostní informační služba před časem označila za podezřelou z napojení na teroristy, tvrdí, že kontrarozvědka klame veřejnost. Společnost prohlašuje, že s celosvětovou organizací Third World Relief Agency (TWRA), která je na černé listině tajných služeb po celém světě, má jen stejný název. A že by se podílela na financování terorismu česká TWRA, jak uvádí BIS, striktně popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo BIS | Foto: Jan Rosenauer

Společnost TWRA se snaží od roku 1995 zaregistrovat jako občanské sdružení u ministerstva vnitra. Ministerstvo to opakovaně odmítá, přestože sdružení uspělo v několika soudních sporech. BIS je stále přesvědčena o propojení s kontroverzní organizací sídlící donedávna ve Vídni, která měla financovat genocidu na Balkáně.

Takové propojení právník Jiří Rubek, který TWRA zastupuje, rezolutně popírá. "Terorismus nefinancujeme, nemáme ho ani čím financovat," tvrdí. Rubek proto poslal stížnost řediteli kontrarozvědky Jiřími Langovi.

BIS ale trvá na svém. TWRA je podle kontrarozvědky skutečně důvodně podezřelá z úzkých kontaktů na teroristické buňky. "Pro konstatování uvedené ve výroční zprávě má služba veřejné důvody, které samozřejmě nemůže veřejně prezentovat. Stanovisko nebude BIS měnit," říká mluvčí BIS Jan Šubrt.

Poté, co dva soudy rozhodly ve prospěch TWRA kvůli registraci občanského sdružení, organizace tvrdí, že už vlastně byla u ministerstva vnitra zaregistrována automaticky. Mluvčí ministerstva Radka Kovářová to zpochybňuje. "Není to pravda, protože soud nám vrátil tuto věc k dalšímu řízení a v současné době čekáme na výsledek kasační žaloby," uvedla mluvčí.

Další informace se můžete dozvědět v našem dnešním pořadu Pod kůži, který vysíláme ho krátce po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme