Společnost pro přepravu ročních období přiveze o víkendu jaro

Projdeme se výstavou dýmek, nahlédneme do tří zlínských vil projektovaných Zdeňkem Plesníkem. A vysvětlíme i titulek. Jaro totiž připluje po Labi. Nechybí také iformace o sněhu na horách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý víkend sliboval příchod jara, ale poslední dny spíš mluví o opaku. Proto také naše tipy na víkend vás zavedou především pod střechu, tedy někam, kde není zima ani sychravo. Mimochodem, víte proč tu ještě není jaro? Protože ho zatím nikdo nepřivezl! A jak se dozvíte, stane se tak už v sobotu...

Unikátní sbírku 125 dýmek nabízí ve své expozici Národopisné muzeum v Nejdku na Karlovarsku. Vystavuje kousky různých velikostí, tvarů i stáří. Exponáty jsou z rozsáhlé sbírky muzea v Třebíči, která se datuje od 19. století. Marta Dvořáčková z muzea v Nejdku nám také řekla:

Na část unikátní sbírky dýmek se můžete jít podívat do Národopisného muzea v Nejdku na Karlovarsku. Navštívit ji můžete až do 20. května.

Projekty a pohled do interiéru tří zlínských vil dvojice cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a také autora filmové hudby Zdeňka Lišky, které projektoval architekt Zdeněk Plesník, nabízí výstava ve zlínském Domě umění. Plesník navrhoval například také rozhlasový vysílač v Číně.

Na představení vás zve divadlo Minor. V neděli uvede pohádku Jana Wericha "Rozum a Štěstí". Hraje se v neděli v pražském Divadle Komedie ve 14 hodin.

Do světa divadelního umění vás zavede výstava kostýmů v Ostravském muzeu. Tvorba autorky Národního divadla moravskoslezského Elišky Zapletalové a scénografa Alexandra Babraje je doplněná výtvarnými návrhy také pro televizní inscenace .

Pražské Divadlo u hasičů zve na jednu z nejúspěšnějších komedií slavného autora Neila Simona "...vstupte!". Ve hře o nekončících patáliích dvou klaunů na penzi účinkují Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, Jan Čenský a Libuše Švormová. Hraje se v sobotu ve 14 a v 18 hodin.

V Jihlavě se o víkendu koná první ročník regionálního festivalu studentských amatérských souborů. Hrát se bude v Divadle na Kopečku. Představí se na něm šest souborů z pěti měst Jihlavského kraje.

U prken, která znamenají svět, ještě zůstaneme. Ve znamení 80 let loutkového divadla se ponese letošní 19. ročník loutkařské přehlídky "Boučkova Jaroměř". Festival bude tentokrát dvoudenní a první představení začne zítra o půl desáté ráno. Co bude k vidění, nám řekl organizátor Roman Bauer.

Součástí "Boučkovy Jaroměře" bude jako každoročně výtvarná soutěž. Děti mohou namalovat obrázky z pohádek, které je zaujaly, a odevzdat je v Městském kulturním středisku v Jaroměři do 9. dubna. V sobotu 21. dubna se pak dočkají slavnostního vyhodnocení.

Zajímavosti ze světové, české a horácké gastronomie uvidí návštěvníci výstavy "V kuchyni a u stolu". Tu otevřel Dům kultury - regionální muzeum města Žďár nad Sázavou. Jak dodává autor výstavy Jaroslav Švoma, vystaveny jsou předměty, které se týkají jak života v kuchyni, tak i stolování.

Část výstavy nazvané "V kuchyni a u stolu" ve Žďáru nad Sázavou je věnována také velikonočním lidovým zvykům.

Jaro není, protože ho zatím nikdo nepřivezl. Napravit to chce už zítra Společnost pro přepravu ročních období vodní cestou. V pořadí už osmé plavení jara z Ústí nad Labem do Děčína začne srazem všech aktérů a jejich plavidel na pravém břehu Labe pod ústeckým střekovským zdymadlem v půl jedenácté dopoledne. Co se bude dít dál, nám prozradil prezident děčínských recesistů Jaroslav Drahoš: Přeprava jara začíná zítra dopoledne v Ústí nad Labem a to o půl jedenácté na pravém břehu řeky pod střekovským zdymadlem.

"Baroko na Kolínsku" je název výstavy, kterou otevřelo Regionální muzeum v Kolíně. Expozice je dosud nejrozsáhlejší prezentací místních památek barokního umění, jak dodává spoluautor výstavy Ladislav Jouza zahrnuje období od roku 1650 až do roku 1730.

Já jen připomenu, že výstavu "Baroko na Kolínsku" připravilo kolínské Regionální muzeum ve svých třech pobočkách - v Kolíně, v Kouřimi a v Českém Brodě.

Ve Veselí nad Moravou pokračuje výstava, která představuje japonské užité umění z 18. a 19. století. V galerii Ve dvoře si mohou příznivci kultury země vycházejícího slunce prohlédnout dřevořezby, keramiku i porcelán .

Na koncert se můžete vydat na zámek Sychrov. Na zítřejší večer tam připravili koncert, na kterém zazní stará francouzská hudba od renesance po romantismus. Akce se koná v rámci Dnů frankofonie v Čechách.

Velkopáteční oratorium Sedm slov vykupitelových Josepha Haydna bude znít v neděli v opatském chrámu svatého Petra a Pavla v Rajhradě u Brna. Duchovní meditaci přednese Radovan Lukavský. Začátek je v 16 hodin.

Působení Čechů v Latinské Americe přibližuje výstava ve zlínském zámku. K vidění je například asi sedmimetrová kůže z anakondy a indiánské šípy. Expozice přibližuje na desítkách fotografií život domorodců, přírodu a působení Čechů v této části světa.

Fotografové publikující v kultovním americkém magazínu National Geographic vystavují své snímky v pražském Národním muzeu. Expozice nazvaná "Daleký svět na dosah ruky" obsahuje na sedmdesát záběrů tematicky se vztahujících ke světu zvířat, životu na vodě i pod vodou, lidem a civilizaci, cestování, vědě a technice.

Najít dobré podmínky pro zimní sporty na českých horách stále není problém a to i přesto, že některá střediska už ohlásila konec zimní sezóny. Slovo má Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme