Společnosti Sazka se nelíbí lidovecký návrh na změnu loterijního zákona

KDU-ČSL chce zpřísnit pravidla pro provozování hazardu. Po volbách chce předložit nový loterijní zákon, který by zakazoval reklamu na hazard i internetové sázení. Lidovci také chtějí, aby byl vytvořen fond, který by se staral o rozdělení odvedených peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automaty

Cílem lidovců je také změnit zákon tak, aby těmi, kdo rozhodují o penězích z hazardu, nebyli sami provozovatelé, ale stát. S tím ale nesouhlasí loterijní společnosti.

"V našem případě by šlo o znárodnění prostředků, které vytváříme pro sport a tělovýchovu. De facto by znamenalo konec jejich financování z prostředků naší sázkové společnosti," řekl Rádiu Česko mluvčí společnosti Sazka Zdeněk Zikmund.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Ondřeje Černého s mluvčím společnosti Sazka Zdeňkem Zikmundem.

Česko, kde je 130 tisíc heren a hracích míst, patří mezi země, kde připadá největší počet heren na obyvatele. KDU-ČSL navrhuje, aby provozovatelé zaplatili milionový poplatek do státního rozpočtu za každý nový hrací automat, který bude chtít někdo povolit.

"My souhlasíme s tím, že je v Česku herních zařízení výrazně víc než v zahraničí. Ovšem cestu, jak to řešit, vidíme v jiných způsobech. Například v omezení počtu licencí, stanovení přísnějších pravidel pro provozovatele," řekl Zikmund.

Větší pravomoci při regulaci hazardu na svém území chtějí získat také obce, které podle stávající zákonné úpravy, nemohou například zakázat ani regulovat nové typy hracích zařízení.

"Postoj měst a obcí považujeme za farizejský. Ze všech statistik vyplývá, že za největším rozmachem výherních hracích přístrojů, ke kterému u nás došlo po roce 1998, stály města a obce. Novela zákona tehdy převedla povolovací pravomoci ze státu na města a obce. Většině z nich jde o to, aby jako povolovací orgán byly mezi příjemci výtěžku. Podle našeho názoru by to byl i byrokratický problém, protože obcí je přes 6 tisíc," uvedl Zikmund.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme