Pod heslem Dáme Česko dohromady. Šéfové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL podepsali koaliční smlouvu Spolu

Předseda ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v neděli podepsali koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem: Dáme Česko dohromady. Fiala řekl, že cílem je vyhrát volby. Prohlásil, že je čas spojit rozdělenou zemi a ukončit éru populismu. Jurečka potvrdil, že koalice nebude spolupracovat s komunisty, SPD a hnutím ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Spolu: zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Strany se ve smlouvě zavázaly, že o povolebním uspořádání budou vyjednávat společně. Společným kandidátem na premiéra je šéf ODS Petr Fiala.

Po volbách si strany ustanoví ve sněmovně vlastní kluby. Na financování kampaně se bude z 55 procent podílet ODS, z 25 procent KDU-ČSL a z 20 procent TOP 09.

Předvolební průzkum dál vede koalice Pirátů a STAN. Jejich náskok před ANO se snížil o čtyři procenta

Číst článek

Podle v neděli zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění od agentury Kantar pro Českou televizi by koalice Spolu skončila třetí se ziskem 19 procent hlasů.

Za základní programové principy označila koalice ve svém programu především kvalitnější a moderní výuku, vědu, výzkum nebo dostupnou kulturu a podporu sportu. Mezi prioritami je také fungující ekonomika nebo moderní zdravotnictví.

Cíle koalice Spolu

Fiala ve vystoupení před podpisem smlouvy pojmenoval tři hrozby pro budoucnost, které nová vláda bude muset překonat. První je podle něj ekonomická krize, druhou krize vzdělávání a třetí hrozbou je ztráta příslušnosti k Západu.

‚Smlouva je ambiciózní.‘ Piráti a STAN podepsali před volbami koaliční dohodu

Číst článek

„Ještě nikdy nebylo uvnitř našich hranic tolik ochotných pomocníků, kteří roky pracují na tom, aby se naše země stala znovu východní kolonií,“ prohlásil. „Vrátíme do zahraniční politiky sílu hodnot, podporu demokracie a lidských práv,“ uvedl jako jeden z cílů koalice.

Do konce nadcházejícího volebního období, tedy do roku 2025, plánuje koalice Spolu zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu.

„Česko musí být postavené na vzdělání,“ řekl také. „Biflování stovek faktů, to je k ničemu, pokud naše děti nerozumí kontextu a pokud nedokážou svoje znalosti prakticky využít,“ dodal Fiala.

„Zastavíme zadlužování země a rozpočtovou odpovědnost zakotvíme v Ústavě,“ popsal další z cílů. O 13 procent chce snížit počet státních úředníků. Volební program chce Spolu schválit do 18. dubna.

Ani KSČM, ani SPD

„My tři strany spolu máme úžasnou bázi několika stovek starostů a starostek, kteří prokazují, že umí v místech, kde žijete, zvyšovat kvalitu obecních služeb a život a obecně,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Víme, že se nebudeme učit vládnout v budoucí vládě metodou pokusů a omylů,“ řekl Jurečka. Síly dohromady dávají tyto strany proto, aby mohly ve volbách uspět tak, aby nepokračovala vláda opřená o podporu komunistů nebo SPD, uvedl.

Předčasné volby?

Fiala se na dotaz novinářů také vyjádřil k možnosti předčasných voleb. V neděli už o nich hovořil první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v pořadu Partie televize Prima jako o nejlepším řešení nynější situace kolem vlády a její podpory ve sněmovně.

‚Jdeme do toho SPOLU.‘ ODS, lidovci a TOP 09 zahájili společnou kampaň před sněmovními volbami

Číst článek

Předseda ODS řekl, že o tom přemýšlí, ale že je pro to nutné mít schválený volební zákon. Úprava volebního zákona je nutná kvůli letošnímu zásahu Ústavního soudu, který některá jeho ustanovení zrušil. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se na společné koalici dohodly loni, nyní spolu spolupracují ve sněmovně.

Smyslem vzniku koalice Spolu byla snaha zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů a spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme