Spolupráce s StB znamená odchod z fakulty

Učitel Katolické teologické fakulty Stanislav Prokop opouští Karlovu Univerzitu. K odchodu jej vyzval děkan fakulty Ludvík Ambruster, který má od minulého týdne k dispozici kopie spisů StB, týkající se Stanislava Prokopa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krucifix | Foto: Jan Rosenauer

Velký kancléř Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy kardinál Miloslav Vlk se dnes sešel s odborným asistentem fakulty Stanislavem Prokopem. Na základě této schůzky se pedagog rozhodl na vlastní žádost opustit univerzitu. Vedení fakulty má k dispozici kopie spisů StB týkající se Stanislava Prokopa.

Radiožurnálu to potvrdil mluvčí katolických biskupů Daniel Herman. "Stalo se to z důvodu jeho spolupráce se Státní bezpečností. K témuž kroku ho vyzval už včera děkan fakulty profesor Ambruster, protože se představitelé teologické fakulty i představitelé katolické církve domnívaj, že pokud se člověk není schopen vyrovnat s touto svou minulostí, není morálně kvalifikován k tomu, aby přednášel vyučoval teologii."

Kvůli chybě v datu narození ve spisech nemohlo ministerstvo vnitra v seznamech StB farářovo jméno zveřejnit, protože se ho nepodařilo najít v centrálním registru obyvatelstva. Existují však důkazy, že Prokop se Státní bezpečností spolupracoval pod krycím jménem Slánský a udával chartisty.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme