Sponzorování ODS znovu před soud?

Nový soudní proces s bývalým výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem požaduje Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Českému rozhlasu to potvrdil státní zástupce Roman Hájek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek odeslalo ministru spravedlnosti Jaroslavu Burešovi návrh, aby podal v Novákův neprospěch k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud by pak mohl nařídit nové soudní projednání Novákova případu. Nováka loni pro nedostatek důkazů pražský městský a poté i vrchní soud zprostil obžaloby z daňových úniků v souvislosti se sponzorováním ODS. Podle názoru Nejvyššího státního zastupitelství soudy tímto osvobozujícím rozsudkem porušily zákon, protože se nezabývaly všemi dostupnými důkazy. Nevyslechly totiž jednu důležitou osobu, jejíž výpověď by mohla být významná.

Hájek zatím odmítl zveřejnit, o jakou osobu se jedná. Ministr spravedlnosti by podle něj měl o tom, jestli bude proces s Novákem obnoven, rozhodnout do konce května.

Novák čelil obžalobě, podle níž připravil stát na daních o víc než milion korun tím, že nechal v daňovém přiznání ODS za rok 1995 rozepsat dva sponzorské dary na více dárců, než kolik jich bylo ve skutečnosti. Podle žalobce takto vykázal 7,5 miliónu korun od bývalého tenisty a podnikatele Milana Šrejbera. Dalších 7,5 miliónu korun od bývalé pracovnice společnosti Silas Group Jarmily Mlejnkové Novák podle obžaloby rozepsal na čtyři falešné sponzory.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme