Spor kolem ČT se přenesl i na náměstí

Přibližně tři stovky lidí přišly v podvečer k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze na demonstraci proti způsobu zvolení nového ředitele České televize. Politické pozadí sporů o vedení veřejnoprávního média připomínali nejen řečníci, ale také transparenty s přeškrtnutými fotografiemi předsedů ODS a ČSSD Václava Klause a Miloše Zemana s nápisem „Táhněte z České televize“. Od těchto transparentů se organizátoři distancovali. Mluvčí krizového výboru Jolana Voldánová je označila za „hrubé a urážlivé“. Hovořila o zneužití úsilí zaměstnanců ČT, kteří přišli k soše knížete Václava požádat občany o solidaritu se svým postupem, skupinou provokatérů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátor setkání Jan Kraus ze sdružení ČT - věc veřejná řekl, že pod petici požadující odvolání nového ředitele Jiřího Hodače a změnu způsobu volby a kompetencí Rady ČT, se podepsalo 6000 lidí. Další projevy účasti posílají lidé prostřednictvím e- mailu a faxů. „Nejde nám o peníze. Kdyby tomu tak bylo, sedíme a děláme zábavné pořady,“ uvedl Kraus v emotivním projevu.

V mrazivém podvečeru přišli demonstrující zaměstnance televize podpořit také senátor Unie svobody Jan Ruml, režiséři Igor Chaun, Jan Hřebejk, Ladislav Smoljak a Fero Fenič, divadelní kritik Vladimír Just, herečka Eva Holubová a výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Asi po hodině pořadatelé shromáždění rozpustili. Na místě zanechali podpisové archy. Zda budou v protestu pokračovat formou dalších demonstrací, nesdělili.

Hodače vybrala Rada ČT jako nástupce odvolaného Dušana Chmelíčka včera. Proti jeho jmenování se v televizi okamžitě zvedla vlna odporu. Veřejně se za něj naopak postavil ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš, o němž se spekuluje jako o možném příštím programovém řediteli celé televize.

Klaus a Zeman jsou jako leaderové dvou nejsilnějších stran obviňováni z toho, že se prostřednictvím Rady ČT pokoušejí ovlivňovat vysílání nezávislé televize. Oba dva to však popírají. Klaus dnes odmítl, že by on sám nebo jeho strana měli vliv na rychlou volbu a výběr nového ředitele ČT. Protože se podle jeho názoru ukazuje, že veřejnoprávní televize neplní své funkce, je podle Klause čas zahájit přípravu privatizace této instituce.

Krizový výbor zaměstnanců České televize svolal na zítřek na 11:30 shromáždění všech pracovníků tohoto veřejnoprávního média, na němž se má hovořit o posledním vývoji v ČT. Krizový výbor, který o shromáždění rozhodl dnes večer, od něj očekává nejen výměnu názorů televizních pracovníků na situaci v ČT, ale i reakce na poslední kroky a vyjádření Rady ČT, politiků a různých osobností.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme