Spor kvůli prodeji údajně zkaženého masa je opět před soudem

Obvodní soud pro Prahu 5 bude opět rozhodovat o možné vině prodavačů údajně zkaženého masa. Tři někdejší pracovníky Hypernovy z pražských Nových Butovic viní obžaloba z toho, že několikrát záměrně upravovali dobu trvanlivosti masa. Soud je už dřív osvobodil, odvolací senát ale případ vrátil k dalšímu projednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypernova | Foto: Marián Vojtek

Tehdejší zaměstnanci hypermarketu Jiří Kaleš, Jiřina Šajánková a Petr Voráček podle žaloby v roce 2005 opakovaně manipulovali s dobou trvanlivosti masa a masných výrobků - prošlé etikety přelepovali novými štítky, kde byla doba trvanlivosti opět prodloužena.

Podle Martiny Šmídtové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce se prodejny kontrolují pravidelně. Zákazníci by si ale měli výrobky při koupi vždy dobře prohlédnout. "Je vždycky dobré si zkontrolovat datum použitelnosti. Potraviny, které mají toto datum prošlé, už se v podstatě nesmějí prodávat a my ani nedoporučujeme spotřebitelům je konzumovat."

"Pokud se jedná o chlazené nebo mražené výrobky, tak je dobré si zkontrolovat způsob skladování, zda jsou skutečně umístěny v chladicím či mrazicím zařízení," shrnula Šmídtová.

Šmídtová také doporučuje zkontrolovat si vždy obal - rozhodně se podle ní nevyplatí kupovat si jakoukoliv potravinu s porušeným obalem, protože tam mohlo snadno dojít k nějaké kontaminaci.

Zákazníci by se podle Šmídtové měli v případě, kdy nejsou s kvalitou prodávaných potravin spokojení, vždy obrátit na kontrolory. Ti letos už prověřili šedesát tisíc případů.

"Nejčastější prohřešky jsou vždycky ty nejméně závažné. Jsou to chyby v označování potravin, kdy na obalu chybí některé údaje, dále chyby ve skladování, kdy nejsou dodrženy teploty skladování, což není až tak závažný přestupek. Dalším častým prohřeškem jsou změněné senzorické vlastnosti potravin," vysvětlila Šmídová.

Přečtěte si také:
Kvůli myši sanitace v liberecké Hypernově
Jindřichohradecká Hypernova dostala zákaz prodeje potravin
Veterináři kontrolovali masné výrobky
Chování hypermarketů na českém trhu

Václava Marešová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme