Spor mezi Babišem a Němečkem nevyvolal koaliční krizi, řekl premiér

Střet, který vypukl mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) nevyvolal koaliční krizi. Po večerním jednání s Babišem to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Fungování resortu zdravotnictví bude příští středu řešit koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

"Já asi neudělám moc velkou radost parlamentní opozici, panu (místopředsedovi TOP 09 Miroslavu) Kalouskovi a ODS, protože žádná koaliční krize se nekoná," řekl Sobotka novinářům. "Myslím si, že máme zájem na tom, aby se situace zklidnila," potvrdil Andrej Babiš.

Premiér však připustil, že atmosféru jednání poněkud ohrozilo to, co se dělo přes den. Babiš například na Twitteru vzkázal Němečkovi z jednání v Bruselu, že by měl nastoupit na psychiatrické a protialkoholní léčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi ministry Babišem a Němečkem večer komentovali šéfové poslaneckých klubů KDU-ČSL a TOP 09 Jiří Mihola a Miroslav Kalousek

Kritizoval ho také za to, že jako ředitel ostravské nemocnice nakupoval údajně dvakrát předražené přístroje.

"To, co se dnes odehrálo, byla možná určitá špička ledovce, protože tady probíhá diskuse v koalici o tom, jestli je možné uplatnit i připomínky koaličních stran k fungování ministerstva zdravotnictví," řekl Sobotka. "Chceme si ty věci vyříkat," podotkl.

S Babišem se Sobotka sejde znovu ve středu ráno před jednáním vlády a na středeční odpoledne svolá koaliční radu. Také na koaliční radě chce jednat o situaci na ministerstvu zdravotnictví, o platech ústavních činitelů a situaci ve sněmovně, kde se vládě nedaří prosazovat některé její návrhy.

Sobotka si předvolal Babiše, má mu vysvětlit výroky o ministru zdravotnictví

Číst článek

"Budeme řešit názory jednotlivých koaličních partnerů na ty informace, které odezněly," poznamenal Andrej Babiš. S Němečkem podle svých slov nemá důvod jednat.

KDU-ČSL coby třetí koaliční partner označila ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka výroky Andreje Babiše za nevhodné, které je třeba prokázat.

Zároveň je ale nechce bagatelizovat. „Pokud by se ty diskutované záležitosti potvrdily, tak by byly docela závažné a pak by se měly řešit,“ poznamenal šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola.

Spory Němečka a Babiše se propírají ve sněmovně, řešit je bude koalice

Číst článek

Pravicová opozice hovoří kvůli konfliktu mezi dvěma členy vlády o svolání mimořádné schůze sněmovny. „Tady nedošlo k ničemu jinému, než že dva důležití členové vlády se navzájem obviňují z toho, že kradou," říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a pokračuje:

"Pan ministr Němeček obviňuje pana ministra Babiše, že krade v souvislosti se Správou státních hmotných rezerv, pan ministr Babiš obviňuje pana ministra Němečka, že krade v souvislosti s veřejným zdravotním pojištěním. Ta věc musí být na půdě Poslanecké sněmovny vyjasněna.“

Roztržku dnes odstartoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček kritikou médií, která vlastní Babišova firma Agrofert. Tvrdil, že o něm lžou a jejich záměrem je ho poškodit.

ČTK, Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme