Spor mezi lékařskou komorou a pojišťovnami trvá

Další schůzka České lékařské komory se zástupci zdravotních pojišťoven skončila opět bez výsledku. Lékaři požadují navýšení ceny práce. Pojišťovny to ale odmítají s tím, že by se ještě více zadlužily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace

Operace

Obě strany se nedohodly na výši ceny lékařské práce ani na tom, že by se v pilotním projektu ověřil návrh šéfa České lékařské komory Davida Ratha ve vybraném kraji, jak navrhovaly zdravotní pojišťovny. Ukázalo by se tak, jestli se zvýší výdaje pojišťoven, nebo lékaři budou méně léčit, aby se vešli do limitů.

"Já si myslím, že to byl velmi vstřícný krok, který měl potvrdit, zda to vůbec je možné, zda to je funkční a zda to je pro systém únosné. Bohužel, komora ústy svého prezidenta se k takovémuto vstřícnému návrhu otočila zády. Nevím, čeho se bojí," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Podle něj další návrhy lékařské komory znamenají finanční rizika pro systém a snížení dostupnosti zdravotní péče.

David Rath po jednání řekl, že zdravotní pojišťovny se nechtějí dohodnout vůbec na ničem. "My tady chceme naopak nastartovat žádoucí proces snižování počtu zbytečných kontaktů pacienta s lékařem."

Spor lékařů a pojišťoven o lepší příjmy lékařů tak bude muset v pátek rozhodnout premiér Jiří Paroubek. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová dnes řekla, že tlaku Ratha neustoupí. Vedou ji k tomu ekonomické důvody.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme