Spor mezi ministrem zdravotnictví a ODS se vystupňoval

Válka mezi ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a opoziční ODS kvůli VZP se dnes vystupňovala další šarvátkou. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek se dnes měl setkat s ředitelkou pojišťovny Jiřinou Musílkovou, aby se seznámil s hospodařením ústavu. To se ale nelíbilo Ministerstvu zdravotnictví. Ředitelku po začátku schůzky povolal na neodkladné jednání šéf ministerského odboru pro kontrolu nad pojišťovnami Vladimír Dryml, a Topolánek musel půl hodiny čekat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

Když se nakonec s ředitelkou Musílkovou setkal, označil chování ministerstva za politické a šikanózní. "Pokládám situaci za daleko vážnější, než jsem předpokládal. Pokládám souběh, podle mně nezákonně uvalené nucené správy s další opakovanou kontrolou, za útok na nezávislou veřejnou instituci. Kontrola má šikanózní charakter, nepochybně je politicky motivovaná," řekl Topolánek. Doplnil, že kontrola se chová tak, že destabilizuje situaci ve zdravotnictví.

Ministerstvo si však stěžuje, že pojišťovna zdržuje předávání potřebných dokladů a maří tím kontrolu. Zaměstnanci pojišťovny se brání, že nestačí kopírovat stovky stránek dokladů tak rychle, jak by si ministerstvo představovalo. "Spolupráce VZP s kontrolou je více než nadstandardní, protože dostáváme požadavky třeba v deset hodin dopoledne s tím, že ve dvě odpoledne máme předat smlouvy ze všech 77 pracovišť. To se nedá zvládnout," upřesnila Musílková.

Topolánkova návštěva u ředitelky VZP se ministerstvu nelíbí. Tvrdí, že to je důkazem propojení ODS s pojišťovnou. To předseda ODS odmítá. "Musím jenom dodat, že my jsme vždy byli velkými kritiky Všeobecné zdravotní pojišťovny, k žádnému propojení nedošlo. Dnes jsem jednal s paní ředitelkou oficiálně poprvé," řekl Topolánek.

Po schůzce Musílkovou podpořil a doplnil, že její zdůvodnění příčin narůstání dluhu, který již dosáhl 12 miliard a je i důvodem uvalení nucené správy, považuje za dostatečné. Topolánek zdůraznil, že na schůzku měl jako klient pojišťovny právo.

"Představa toho, co jsem dneska zjistil, mě vedla k tomu, že ta návštěva byla nutná. Vyžádal jsem si ji, mám na to plné právo, a myslím, že to žádná politizace není. Je třeba bránit pojištěnce a je třeba bránit jejich vklady. Je třeba zabezpečit fungování pojišťovny do té doby, než se najde někdo, kdo bude mít odvahu, aby systém reformoval," dodal Topolánek.

Musílková zdůraznila, že za narůstání dluhů může systém, který nastavilo Ministerstvo zdravotnictví a řekla, že je ochotna každému své tvrzení dokázat.

Jitka Hanžlová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme