Spor mezi premiérem a hlavou státu se dál vyhrocuje

Ostrý spor premiéra Jiřího Paroubka s prezidentem Václavem Klausem kvůli jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví se dál vyhrocuje. Rath totiž i přes nesouhlas Hradu bude ministerstvo řídit. Dopoledne byl totiž jmenován prvním náměstkem, přičemž místopředseda vlády Zdeněk Škromach bude resort zdravotnictví zastřešovat jen formálně. Jiří Paroubek dopoledne navíc oznámil, že uvažuje o stížnosti na Václava Klause u Ústavního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu | Foto: Miroslav Konvalina

Jmenování nového ministra zdravotnictví se dál komplikuje. Premiér Jiří Paroubek sice ve čtvrtek definitivně ohlásil, že zdravotnictví povede David Rath. Prezident republiky Václav Klaus ale oznámil, že zatím nemůže jmenovat ministrem zdravotnictví prezidenta České lékařské komory. Působení v obou funkcích je podle Klause v rozporu s Ústavou. Česká lékařská komora totiž stojí proti ministerstvu zdravotnictví.

Premiér : Postup prezidenta je protiústavní

Ještě během dneška znovu navrhne premiér Jiří Paroubek prezidentovi Václavu Klausovi, aby Davida Ratha jmenoval ministrem zdravotnictví. Pokud to prezident neudělá, chce premiér, aby řízením resortu zdravotnictví pověřil přímo jeho. Podle premiéra Paroubka je postup Václava Klause v rozporu s Ústavou: "Lze připustit, že by mohl prezident republiky nejmenovat člena vlády, pokud by proti jeho jmenování existovala ústavní, či zákonná překážka. Tomu však v žádném případě není. Proto postup prezidenta republiky je nutno chápat jako postup protiústavní," konstatoval Paroubek.

Premiér se také chce obrátit na právnické fakulty a vyzve je k zaujetí stanoviska k otázce pravomocí prezidenta při jmenování členů vlády a podle jejich závěrů se rozhodne, zda podá návrh na zahájení řízení u Ústavního soudu.

"Znovu se ukazuje, jak velkou chybou bylo, že někteří poslanci sociální demokracie podpořili volbu Václava Klause prezidentem. To už se skutečně nebude nikdy opakovat," předpověděl premiér.

Prezident: Ministr nemůže být šéfem České lékařské komory

Václav Klaus | Foto: ČTK

Prezident republiky Václav Klaus už ve čtvrtek prohlásil, že zatím nemůže jmenovat ministrem zdravotnictví prezidenta České lékařské komory. Působení v obou funkcích je podle Klause v rozporu s Ústavou. Česká lékařská komora totiž stojí proti ministerstvu zdravotnictví.

"Není možné prezidenta České lékařské komory jmenovat ministrem zdravotnictví, protože tato jeho funkce svou povahou odporuje výkonu funkce člena vlády, a to zejména toho člena, který je pověřen řízením ministerstva zdravotnictví. Prezident lékařské komory reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu, a jeho protějškem na straně státu je právě ministr zdravotnictví. Současné zastávání obou těchto funkcí by proto podle prezidenta bylo v rozporu s článkem 70 Ústavy České republiky," tlumočil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu názor prezidenta jeho mluvčí Petr Hájek.

Písemně Rath prohlásil, že vykonává funkce uvedené v paragrafu 2 odstavce 2 zákona o střetu zájmů, aniž uvedl o jaké funkce se jedná, připomněl prezident. Požaduje proto informaci o tom, jaké další činnosti kolidující se zákonem o střetu zájmů Rath v současnosti vykonává.

Rath Radiožurnálu řekl, že Václav Klaus by si měl uvědomit, jaká je jeho pozice v ústavním systému: "Protože taky by se mu mohlo stát, že když nebude respektovat Ústavu a zákony, že by také mohl skončit jako vyšetřovaný za zneužití pravomocí veřejného činitele, případně při flagrantním porušení Ústavy by parlament mohl začít proces i s jeho odvoláním. To není legrace," uvedl Rath.

S tím, že by ministr zdravotnictví neměl být současně prezidentem komory, souhlasí i unionisté a za podezřelé a nevěrohodné označuje držení obou postů opoziční ODS. Naopak komunistům Rathovo pouhé pozastavení jeho dosavadní činnosti nevadí.

Davit Rath prvním náměstkem

Prezident České lékařské komory David Rath se v pátek stal prvním náměstkem ministerstva zdravotnictví s pověřením řídit úřad. Radiožurnálu to potvrdil vicepremiér Zdeněk Škromach, který dočasně resort řídí, hned poté, co Ratha jmenoval.

Nový první náměstek už ohlásil personální změny a ministerstvu. Podle Ratha se budou týkat nejen náměstků, ale i ředitelů odborů. Na úřad by měl přijít například ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Michal Pohanka, který v minulosti zastával funkci náměstka bývalého ministra Bohumila Fišera. Rathovým poradcem a sekretářem se stal jeho kolega z České lékařské komory Michal Sojka.

Milan Kopp, Vít Dvořák, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme