Spor mezi premiérem a prezidentem eskaluje

Prezident Václav Klaus nejprve odmítl jmenovat premiérem Jiřím Paroubkem navrženého kandidáta do funkce ministra zdravotnictví a dokonce si postěžoval, že ho šéf vlády oklamal. To premiér odmítá. David Rath - od pátku první náměstek ministerstva zdravotnictví - také oznámil, že na Hrad pošle čestné prohlášení. Slíbí, že po jmenování co nejrychleji ukončí všechny aktivity neslučitelné s výkonem funkce ministra. Unie zamestnavatelských svazů žádá Rathův odchod z ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Paroubek doufá, že komplikace kolem jmenování ministra zdravotnictví se díky čestnému prohlášení vyřeší co nejrychleji a Václav Klaus Davida Ratha jmenuje. Rathův dopis by měl na Pražský hrad dorazit ještě dnes: "Po jmenování, tak, jak je zákonem a Ústavou přesně stanoveno, učiním všechny kroky, abych nemohl být ve střetu zájmů," řekl Rath.

Uvedl Paroubek před vstupem do vlády nepravdivé skutečnosti?

Předseda vlády se chtěl původně sejít s prezidentem osobně a o problémech s obsazením pozice šéfa resortu zdravotnictví si promluvit. Klaus ale Paroubkovi vzkázal, že písemná komunikace je dostačující a jeho vyjádření jasné. Prezident také premiéra obvinil, že ho před jmenováním ministrem pro místní rozvoj oklamal.

Paroubek podle Hradu tehdy čestně prohlásil, že není ve střetu zájmů. Dnes přitom tvrdí opak: "Já jsem byl loni 4. srpna prezidentem jmenován ministrem pro místní rozvoj, byl jsem nejméně ve třech střetech zájmu. Samozřejmě, že jsem nemohl ten samý den, nebo ještě před tím, ty věci ukončit. Ale ukončil jsem tak bez zbytečného odkladu."

A podle prezidenta z toho vyplývá, že Jiří Paroubek prezidenta republiky oklamal. Vzkázal to po svém mluvčím Petru Hájkovi: "V tomto čestném prohlášení Jiří Paroubek uvádí, že nevykonává žádnou činnost nebo funkci, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. To tedy znamená, že před svým jmenováním členem vlády vědomě prezidenta republiky uvedl v omyl a byl ministrem jmenován na základě uvedení nepravdivých skutečností," uvedl Hájek.

Premiér: Postupoval jsem dle zákona

Premiér reagoval citací zákona o střetu zájmů, který stanoví, že člen vlády se musí vzdát vyjmenovaných činností v "nejbližší době" od chvíle, kdy byl do funkce jmenován. "V paragrafu pět odstavci dvě tohoto zákona se stanoví, že člen vlády předkládá čestné prohlášení o tom, že není v rozporu se zákonem, 'do 30 dnů od zahájení výkonu veřejné funkce', uvedl Paroubek. Způsobem, jakým minulý rok postupoval, byli jmenováni členové vlád předchozích včetně té, kterým předsedal Klaus, uvedl Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení.

Unie zaměstnavatelských svazů chce Rathův odchod z ministerstva

První náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath ještě ani nezískal místo ministra a už se ozývají první žádosti o jeho odvolání. Unie zaměstnavatelských svazů jako člen zdravotnické tripartity poslala premiérovi Jiřímu Paroubkovi dopis s žádostí, aby Ratha okamžitě z ministerstva odstranil. Podle ní se zásadně neosvědčil jako prezident komory: pod jeho vedením prý profesní organizace lékařů neplní úkoly zákonem jí svěřené. Rath navíc projevuje až patologickou ctižádost. Unie zaměstnavatelských svazů sdružuje všechny zdravotní pojišťovny a prakticky všechny poskytovatele zdravotní péče.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme