Spor mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři trvá

Neshody mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři nevyřešila ani dnešní schůzka jejich zástupců s premiérem a ministryní zdravotnictví. Jednání svolal na dopoledne sám předseda vlády Jiří Paroubek, který se rozhodl na situaci ve zdravotnictví dohlížet. Pojišťovny i lékaři seznámily premiéra se svými názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek zdraví M. Emmerovou | Zdroj: ČTK

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zatím neví, zda lze úpravy, které požadují lékaři, stihnout k 1. červenci. "Diskuse nebyla uzavřena, jsou třeba ještě další propočty," řekla novinářům Emmerová. Zdůraznila, že indexace výkonů je sice potřebná, ale musí být pro systém finančně únosná.

Prezident České lékařské komory David Rath upozornil, že pokud budou pojišťovny dávat za práci lékařů více peněz, doktoři jí nebudou muset vykazovat tolik, jako nyní: "V prvé řadě odpadnou všechny výkony, ke kterým zdravotnická zařízení pojišťovny nutí."

Podle pojišťoven na vyšší ceny práce lékařů nejsou peníze. Varují, že pokud by k tomu přece jen došlo, mohla by se zhoršit zdravotní péče. Premiér Jiří Paroubek ale zdůraznil, že se to stát nesmí, i kdyby se nakonec pojišťovny s lékaři na vyšších cenách za práci dohodli. "Pokud půjdeme toto cestou, pokud se takto spolu dohodnou, tak budu na tomto trvat. Protože není možné, aby se třeba kolem pětadvacátého řeklo: došel nám už paušál, jedeme na dovolenou! Tak takto by to samozřejmě nešlo."

Pojišťovny a ministerstvo podporují 19 krátkodobých opatření s cílem stabilizace zdravotnických financí. Jedním z opatření je i zachování dosavadní ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů. Schůzka se bude opakovat za týden.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme