Spor ministra Jiřího Pospíšila a Vlastimila Rampuly se rozetne v Brně

V Brně padne dnes rozsudek v kauze Rampula.Šéf pražských vrchních žalobců Vlastimil Rampula a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jsou totiž stranami sporu, který dopoledne Nejvyšší správní soud rozetne. Rozsudek určí, jestli Rampula dál povede vrchní státní zastupitelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula | Zdroj: ČTK

Rampulu loni v červenci napřed Pospíšil z funkce odvolal. Nelíbil se mu hlavně Rampulův postup v kauze tunelování Investiční a poštovní banky. Vrchní žalobce podle ministra pochybil, když podřízené dal pokyn se ihned po vynesení rozsudku neodvolávat.

„Domníváme se, že se pan Rapula choval tak, že způsoboval pochybnosti o své nestrannosti. Pokud podřízené státní zástupkyni říká, že se nemá v dané kauze odvolat, aniž by znal spis, a ten spis měl několik tisíc stran, aniž by byl informován, pak se logicky ptáme, proč tak činil,“ řekl Českému Rozhlasu ministr Pospíšil.

Takové provinění je ale na odvolání málo, konstatoval městský soud a Rampulu do funkce vrátil. Tento už pravomocný rozsudek ministr napadl kasační stížností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí sporu ministra spravedlnosti a šéfa pražských vrchních žalobců shrnuje redaktor ČRo Martin Drtina

Od nejvyššího žalobce Pavla Zemana sice má na stole další argumenty pro Rampulovo odvolání: například jde o průtahy při vyřizování žádosti švýcarské justice o pomoc v kauze Mostecká uhelná, v tomto řízení je ale nemůže použít. Sám Rampula je navíc přesvědčený o tom, že by s nimi stejně neuspěl.

„Vyjádřil jsem se k tomu panu ministrovi spravedlnosti. Zde můžu říct, že se nedomnívám a jsem přesvědčen, že k žádným prodlevám těchto konkrétních věcech nedošlo,“ namítá Vlastimil Rampula.

Rozhodnutí může změnit nejen budoucnost úřadu vrchních státních zástupců. Ministr už před časem naznačil, že pokud by Vlastimil Rampula zůstal jeho šéfem, tak patrně už za jiného ministra.

Martin Drtina, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme