Spor nemocnic s pojišťovnami bude řešit premiér

Spor nemocnic s pojišťovnami o výši plateb za péči o pacienty bude muset řešit premiér Jiří Paroubek. Dnešní jednání u ministryně zdravotnictví Milady Emmerové k dohodě nedospělo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Ministryně a pojišťovny soudí, že nemocnice na zvýšení tarifních platů od září mají od pojišťoven dost peněz, nemocnice tvrdí opak. Do středy předloží pojišťovny další výpočty a ministryně vše do konce týdne projedná s premiérem.

Nemocnice si pro ministryni Emmerovou připravily důkazy o špatných platbách od pojišťoven. Prověřily několik stovek smluv. Ukázalo se, že s úhradami za akutní péči má problém sedm procent zdravotnických zařízení. U následné péče je to výrazně horší, až devadesát procent.

Asociace nemocnic varuje, že nebude mít peníze na zvýšení mezd zdravotníkům, o kterém rozhodla vláda. Premiér Jiří Paroubek , který zvýšení platů s lékaři dojednal, vidí chybu na straně nemocničních asociací. Ministerstvo zdravotnictví zase problém přesouvá na zadlužené zdravotní pojišťovny.

Nařídilo jim vyplatit nemocnicím zhruba o pět procent více než loni. Zdravotní pojišťovny, zvláště VZP, ale upozorňují, že by se jejich platby nemocnicím mohly zpožďovat až o sedmdesát dnů oproti smluvním podmínkám. Otázkou také zůstává, jak budou pojišťovny a nemocnice schopny platby plnit příští rok.

Blanka Černá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme