Spor nemocnic s pojišťovnami bude řešit premiér

Spor nemocnic s pojišťovnami o výši plateb za péči o pacienty bude muset řešit premiér Jiří Paroubek. Dnešní jednání u ministryně zdravotnictví Milady Emmerové k dohodě nedospělo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: ČTK

Ministryně a pojišťovny soudí, že nemocnice na zvýšení tarifních platů od září mají od pojišťoven dost peněz, nemocnice tvrdí opak. Do středy předloží pojišťovny další výpočty a ministryně vše do konce týdne projedná s premiérem.

Nemocnice si pro ministryni Emmerovou připravily důkazy o špatných platbách od pojišťoven. Prověřily několik stovek smluv. Ukázalo se, že s úhradami za akutní péči má problém sedm procent zdravotnických zařízení. U následné péče je to výrazně horší, až devadesát procent.

Asociace nemocnic varuje, že nebude mít peníze na zvýšení mezd zdravotníkům, o kterém rozhodla vláda. Premiér Jiří Paroubek , který zvýšení platů s lékaři dojednal, vidí chybu na straně nemocničních asociací. Ministerstvo zdravotnictví zase problém přesouvá na zadlužené zdravotní pojišťovny.

Nařídilo jim vyplatit nemocnicím zhruba o pět procent více než loni. Zdravotní pojišťovny, zvláště VZP, ale upozorňují, že by se jejich platby nemocnicím mohly zpožďovat až o sedmdesát dnů oproti smluvním podmínkám. Otázkou také zůstává, jak budou pojišťovny a nemocnice schopny platby plnit příští rok.

Blanka Černá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme