Spor o burkiny v Čestlicích. Hygiena případ řešit nebude. Není to v naší kompetenci, říká ředitelka

Středočeská hygienická stanice se nebude zabývat sporem o burkiny v Čestlicích. Není to totiž v její kompetenci. Serveru iROZHLAS.cz to řekla ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Michaela Krchová. Spor o burkiny vyvolala o víkendu na sociálních sítích fotografie, na které se dvě muslimské ženy v těchto plavkách zakrývajících celé tělo koupou v čestlickém akvaparku.

Čestlice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burkiny (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Krajskou hygienickou stanici oslovil ohledně sporu o burkiny v Čestlicích zatím pouze jeden člověk. Úřad se ale případem zabývat nebude.

„Hygienická služba tento případ řešit nebude, protože to není v její kompetenci. Přísluší jí pouze dozor nad kvalitou vody určené ke koupání," uvedla pro server iROZHLAS.cz ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Michaela Krchová.

Provozovatelé bazénů a akvaparků jsou pak podle ní povinni udržovat vodu spňující hygienické limity. „K ochraně kvality koupacích vod může provozovatel ve svém koupacím řádu určit, v jakém koupacím úboru smí uživatelé vstupovat do bazénu. Pokud zákazník nedodrží koupací řád, může mu provozovatel zakázat vstup do bazénu," doplnila Krchová.

Pokud provozovatelé limity nedodrží, může podle ní úřad koupání v bazénu zakázat do doby, než se podmínky zlepší.

Koupání pouze bez burkin

Všechny akvaparky, které server iROZHLAS.cz oslovil, by ale s odvoláním na provozní řád koupání v burkinách nepovolily. Nesplňovaly by prý hygienické podmínky.

Co jsou burkiny?

Burkiny jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše kromě konce končetin a obličeje. Používají je některé ženy z muslimského světa, protože je oblečení do vody příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Spor o nošení burkin se vedl například loni ve Francii. Některá města koupání v těchto speciálních plavkách zakazovala, soud ale později tato omezení zrušil.

„Vstup je z hygienických důvodů povolen do bazénu pouze v plavkách nebo plaveckém úboru z pružného přiléhavého materiálu bez doplňků z kovových nebo obdobně tvrdých materiálů. Přípustné jsou bermudy, kraťasy nebo americké plavky," popsal například hlavní manažer olomouckého akvaparku Dalibor Přikryl.

Ani v jihlavském Vodním ráji, Aqualandu Moravia v jihomoravských Pasohlávkách nebo Aquaforu Františkovy Lázně by se ženy v plavkách zakrývajících celé tělo nevykoupaly. „Jednou někdo volal, že by z Karlových Varů přivezl nějaké návštěvníky, ale odmítl jsem je," uvedl ředitel Aquafora Františkovy Lázně Milan Dušák.

Většina z provozovatelů ale podobný problém nikdy v praxi řešit nemusela. „Dosud jsme nemuseli řešit situaci, která by se týkala koupaní v burkinách nebo podobném koupacím oděvu," uvedla tisková mluvčí libereckého Centra Babylon, kam se s burkinami do akvaparku také nesmí.

Spor o burkiny v akvaparku v Čestlicích

Spor o burkiny vyvolala o víkendu fotografie, na které se dvě muslimské ženy v těchto plavkách zakrývajících celé tělo koupou v čestlickém akvaparku.

Snímek se o víkendu objevil na sociálních sítích, mimo jiné na stránce Blok proti islamizaci, odkud ji sdílely přes tři tisícovky lidí. Někteří pak například vyzývali k bojkotu akvaparku nebo ke stížnostem na hygienu.

„Jste se zbláznili, že budu ustupovat muslimkám, a do Čestlic už s dětma nepojedu! Napíšu jim tam určitě, že se mi toto nelíbí. Když nás bude víc, tak to budou řešit," napsala jedna z uživatelek jménem Martina Tučková Šípková.

Jiní ale zahalené ženy bránili. „Jsou to plavky tohohle střihu. Nikdo nic týdny nenosí, ověřte si fakta," psala uživatelka Andrea Riedelová.

Burkiny jsou podle Aquapalace Praha koupací oděvy a ženy tak žádná pravidla neporušovaly. „Plavčíci pravidelně vizuálně kontrolují sporné oděvy. Všichni návštěvníci musí dodržovat stejné hygienické zásady," uvedl akvapark na Facebooku.

„Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha. V tomto případě klientky nic neporušují," stojí v oficiálním vyjádření.

Burkiny se pak podle mluvčího Aqapalace Praha Tomáše Dufka od tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo liší. „Plavčíci to kontrolují osobně u člověka, který má netradiční koupací oděv. Burkiny se vyznačují tím, že jsou přilnavé a některé pokrývky hlavy pak vypadají jako koupací čepice," přiblížil pro server iROZHLAS.cz, jak plavčíci koupací oděv poznají.

„Byli to klienti našeho hotelu, kteří odjeli ještě před zveřejněním té fotografie," doplnil Dufek s tím, že konkrétně tyto dvě dámy na fotografii prošly vizuální kontrolou.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme