Spor o české zdravotnictví nevyřešen

Zásadní rozhodnutí o tom, jak zdravotnictví vyvést z dluhů i z dalších problémů, nepřinesla ani páteční vrcholná schůzka v pražské Kramářově vile. A to i přesto, že ještě včera šéfka resortu Milada Emmerová, ministr financí Bohuslav Sobotka i prezident České lékařské komory David Rath mluvili o takřka dohodnutém kompromisu. Jde přitom hlavně o to, jak zdravotnictví zbavit dluhů, a také, kde vzít peníze na platy doktorů, kteří chtějí přidat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Jediným konkrétním výsledkem jednání pod vedením premiéra Jiřího Paroubka je týdenní odklad debaty o zdravotnictví ve vládě a pokračování hledání kompromisu. Původně měl kabinet o zdravotnictví jednat už ve středu. O podrobnostech dnešní porady Paroubek nic konkrétního říct nechtěl. "Schůzka měla velmi konstruktivního ducha a rýsuje se, že by mohl být v dohledné době nalezen přijatelný kompromis, který by mohl vyhovovat všem článkům systému zdravotnictví a zejména pacientům," přislíbil Paroubek.

Jak potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová, k další podobné schůzce v Kramářově vile dojde příští pátek. "Za naše ministerstvo bych neřekla, že jsme se nepohnuli. Rozhodně se rýsuje řešení, které by bylo přijatelné pro všechny zúčastněné strany, tak aby neutrpěl pacient. Já si myslím, že v tuto chvíli počkáme na příští týden, protože ta jednání se posouvají do výrazně pracovní roviny a musí na nich participovat všechny strany," řekla Kocová.

Rath oznámil, že premiéru Paroubkovi poslal dopis, v němž mu pohrozil, že pokud lékaři nedostanou to, co chtějí, zasadí se o to, aby ČSSD prohrála volby. Premiér to ale bere s nadhledem. "Podívejte já si myslím, že tohle asi nebylo myšleno úplně vážně, a takových dopisů já si nevšímám. Spíše tyto věci vnímám věcně a až poté osobně, ale to osobní si nechávám pro sebe," vyjádřil se k Rathovu dopisu Paroubek.

Řada lékařů se sice nechala slyšet, že to David Rath s dopisem premiérovi přehnal a svých pravomocí prezidenta komory zneužívá. Rath ale po dnešním jednání s Paroubkem zopakoval, že trvá na svém. "Výhružka to rozhodně není, je to konstatování faktu. Pokud informujete předsedu vlády o stoupajících náladách a názorech v určitém segmentu české společnosti, tak to rozhodně není výhružka," vyjádřil se Rath.

Naděžda Hávová, Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme