Spor o D11 by měl dnes skončit. Smlouva čeká na podpis

Už za dva roky by mohla vést dálnice D11 z Prahy až do Hradce Králové. Téměř šestnáctiletý spor o pozemky pro dostavbu dálnice do krajského města dnes uzavře podpis smluv mezi státem a oběma majitelkami pozemků Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Navrhovanou směnu odsouhlasily majitelky půdy i vláda. Už zbývá jen dokumenty podepsat. Pokud se tak stane dostavbě dálnice bude moci zabránit snad jen nedostatek peněz. Letošní státní rozpočet s více než miliardovou investicí nepočítá. Peníze budou jen na archeologický průzkum.

Politici proto budou muset finance na dostavbu tří kilometrů dálnice zahrnout do rozpočtů na příští rok. „Na jaře začne samotná výstavba D11. předpoklad je, že by nejdéle do poloviny roku 2012 mohli řidiči po tomto kousku, který nám chybí, jezdit,“ řekl zmocněnec Ředitelství silnic a dálnic Ivo Toman.

Ludmila Havránková dostane od státu za své tři hektary půdy jiné tři hektary a dalších sto třicet do dlouhodobého pronájmu. Jaroslava Štrosová získá za tisíc čtyři sta metrů čtverečních stejně velký pozemek. Obě ženy navíc dostanou finanční kompenzaci. Ludmila Havránková zhruba dvacet milionů korun, Jaroslava Štrosová přibližně čtyřicet tisíc.

Dálnice by ale podle plánů ministerstva dopravy neměla končit v Hradci Králové. Dlouhodobý výhled počítá s pokračováním až na hranici s Polskem.

Ota Nehasil, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme