Spor o dědictví bratrů Rathových: klíčová svědkyně potvrdila pravost závěti, ve hře je 20 milionů korun

U soudu se v pátek sešli bratři Rathovi. Starší Michal se snaží zneplatnit závěť otce Ratmíra, který odkázal veškerý majetek mladšímu Davidovi. Bývalý politik a někdejší středočeský hejtman tvrdí, že na otce netlačil a že se rozhodl naprosto svobodně. Ve sporu o dědictví může jít i o 20 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Foto: Filip Jandourek

„Asi nejsem sám, v rodinách prostě jsou pře o dědictví, nic neobvyklého. Zažívá to asi hodně lidí," komentuje spor s o 7 let starším bratrem Michalem bývalý politik David Rath. Osobně se se sourozencem viděl po delší době, ani se nepozdravili.

Michal Rath, který žalobu podal, prý k soudu osobně dorazil kvůli tomu, že mu vadí, co o něm jeho bratr říká - mimo jiné, že se o otce Ratmíra před smrtí nezajímal. „Bratr minule prohlásil, že jsem se o otce nestaral, že jsem se s ním nestýkal. Pravda to není. Bohužel bratrovi nemůžu už věřit ani nos mězi očima," uvedl Michal Rath.

Tvrdí, že se mu otec nikdy nezmínil o tom, že by ho chtěl vydědit. Okolnosti sepsání závěti se mu zdají zvláštní. Lékař Ratmír Rath ji napsal rukou ve své ordinaci, když čekal kvůli infarktu na záchrannou službu. Jako svědek se pod dokument podepsala zdravotní sestra Šárka Starochová.

„Bylo na něm vidět, že není v pořádku. Na chvíli si sedl, natočili jsme EKG a domluvili jsme se, že zavolám sanitku. Pan profesor, že teda pojede. Než sanitka přijela, tak mě poprosil, jestli bych mohla být svědek u závěti, že to chce napsal na bílý papír, jen rukou," řekla Starochová.

O jak velké dědictví jde, není jasné. Mohlo by jít i o 20 milionů. „Nebudu potvrzovat, ale to dědictví není bagatelní. Sám to nemám spočítané. Jestli je to nižší nebo vyšší," říká David Rath.

Výši dědictví nezná ani prvorozený syn Ratmíra Ratha Michal. Říká, že jeho bratr David do dědického řízení přihlásil třeba i účty v zahraničí. „Přípravné řízení majetku do dědictví dělal s notářem bratr. Do toho soupisu dali zahraniční účty, které prověřuje policie v souvislosti s korupcí. Jsou to účty v daňových rájích," řekl.

David Rath tvrdí, že si jeho otec ukládal peníze do zahraničí, protože tam často pracoval. Pražský obvodní soud se ke sporu vrátí v srpnu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme