Spor o funkce: Drábová zůstává zastupitelkou, Chovanec ji zřejmě mandátu zbaví

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zvolená za STAN zůstane zastupitelkou ve Středočeském kraji. Zastupitelstvo ji v úterý odmítlo zbavit mandátu. Vysoká státní úřednice ale nemůže být podle ministerstva vnitra zároveň zastupitelkou kraje. Mandát ji tak zřejmě odebere ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Hnutí Starostové a nezávislí s právním názorem vnitra nesouhlasí a chce, aby se celým sporem zabýval soud.

Praha (Aktualizováno: 20:13 25. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo vnitra zahájí správní řízení se zastupitelkou Středočeského kraje Danou Drábovou zvolenou za hnutí STAN. A to kvůli údajné neslučitelnosti funkcí. Radiožurnálu to řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Podle ministerstva Drábová nemůže být zároveň krajskou zastupitelkou a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Krajské zastupitelstvo ale Drábovou mandátu nezbavilo.

„Ministerstvo vnitra zahájí správní řízení. Vyzve účastníky řízení, aby dodali svá vyjádření k předmětné věci. Shromáždí spisový materiál a na základě toho potom rozhodne. Vyústěním může být až zbavení mandátu," popsal Mlsna, jak bude správní řízení vypadat.

Zastupitelé ji neodvolali

Ministr vnitra Milan Chovanec před časem poslal středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové z ANO dopis, ve kterém ji upozornil na neslučitelnost funkcí Dany Drábové.

Středočeští zastupitelé měli předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zbavit 7. března mandátu. Nestalo se tak a ministr požádal o svolání mimořádného jednání zastupitelů, které se uskutečnilo nyní. Zastupitelé ale opět odmítli Drábovou postu zastupitelky zbavit.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | Foto: Martin Svozílek

Funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou podle vnitra neslučitelné, zastupiteli mohou být jen řadoví státní zaměstnanci. Hnutí Starostové a nezávislí, za které Drábová kandidovala, ale tvrdí, že přednost před volebním zákonem má novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje.

„Služební zákon je zákonem pozdějším a vyjadřuje novou vůli zákonodárců," uvedl hejtmančin náměstek a celostátní první místopředseda STAN Vít Rakušan. Podle něj má pozdější norma prioritu, jinak by byl český právní řád uvržen do anarchie.

Vít Rakušan, (STAN) - Starostové a nezávislí | Foto: Filip Jandourek

Rakušan také uvedl, že by středočeské zastupitelstvo bylo první, které svou kolegyni zbaví mandátu. Zastupitelé by podle něj neměli být v této otázce soudci, odpovědnost je podle něj na ministrovi, který má vyslovit zánik mandátu Drábové.

„Pokud tak pan ministr vnitra učiní, hnutí STAN z toho vyvodí další právní konsekvence," dodal Rakušan. Podotkl také, že Drábová měla výrazně vysoký počet preferenčních hlasů a je otázkou, zda by ji měli zbavovat mandátu zastupitelé, kteří se netěší takové přízni voličů.

Neslučitelnost funkcí řešili i další politici

Ve stejné situaci jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO, která mandát krajské zastupitelky v pondělí sama složila. Drábová se k tomu nechystá. Chce, aby spor posloužil jako precedentní k tomu, aby se v zákonech vytvořil soulad.

Dostálová rezignovala. Náměstkyně ministerstva končí v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje

Číst článek

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili.

Náměstek ministryně školství Robert Plaga z hnutí ANO se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Jeho stranická kolegyně Jana Vildumetzová pak opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje.

Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková z ČSSD, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme