Spor o katedrálu svatého Víta končí, stát a církev se dohodly

O chrám svatého Víta na Pražském hradě se ode dneška dělí jak katolická církev, tak správa Pražského hradu. Podpisem nové smlouvy mezi kanceláří prezidenta republiky a metropolitní kapitulou chrámu svatého Víta končí sedmnáct let trvající spor o to, komu katedrála patří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta

Katedrála sv. Víta | Foto: Marián Vojtek

„Obě strany se dohodly, že katedrála není jen objekt liturgický, náboženský, ale že má i svůj kulturní aspekt a mnohé další a že je skutečně vzácná i pro lidi, kteří nejsou věřící a že by bylo záhodno o ní společně pečovat,“ řekl páter Milan Badal z pražského arcibiskupství, který se jednání o katedrále účastnil.

Katolická církev odstoupila od ústavní stížnosti, kterou před rokem podala k brněnskému Ústavnímu soud. Důvodem byl tehdejší rozsudek Nejvyššího soudu, že pražská katedrála patří českému státu. Potvrdil to jak arcibiskup Dominik Duka, tak český prezident při podpisu dohody o úpravě vzájemných vztahů při péči o Chrám svatého Víta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o katedrálu sleduje Michaela Vetešková

Prezident Václav Klaus uvedl, že se společně dohodli také na vytvoření rady pro zajištění péče o katedrálu. Jejím členy budou držitelé sedmi klíčů, které jsou potřeba, když se vyzvedávají korunovační klenoty.

Správa Pražského hradu poskytne církvi, konkrétně Metropolitní kapitule sv. Víta, nemovitosti, které potřebuje pro užívání katedrály. Jde o dvě budovy v areálu Pražského hradu - Staré proboštství a Mladotův dům.

Hrad bude i nadále o tyto nemovitosti pečovat, to znamená, že bude hradit provoz budov i katedrály ze svého rozpočtu. Na ten ročně potřebuje dvacet milionů korun.

Bude se platit vstupné?

A právě toto asi souvisí s neoficiální informací o tom, že by se za vstup do katedrály mělo nově platit. Podobně jak tomu bylo na podzim roku 2006, když Městský soud v Praze přiřkl katedrálu katolické církvi.

„Hrad bude platit úklid, ostrahu a mnohé další věci, takže se uvažuje o tom, že by byl nějakým způsobem regulován vstup. Šlo by asi pouze o organizované skupiny zahraničních návštěvníků,“ upřesnil páter Milan Badal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o katedrále se účastnil páter Milan Badal z pražského arcibiskupství

Nikdo se tak podle něj nemusí bát, že by se přišel pomodlit a musel zaplatit vstupné. Kancelář prezidenta republiky tuto informaci odmítla komentovat.

Dnešnímu kroku předcházelo 17 let sporů o to, komu katedrála patří - státu nebo církvi. Arcibiskup Duka při slavnostním aktu pod gotickou klenbou chrámu prohlásil, že katedrála patří katedrále.

Zlomový krok

Podpis dohody o společné správě chrámu svatého Víta na Pražském hradě je zlomový. Katedrála přestane být po mnoha letech jablkem sváru a katolická církve vyšle veřejnosti zprávu o tom, že jí nejde pouze o navracení majetku, myslí si historik Jaroslav Šebek, který se zabývá dějinami katolické církve a pracuje v Historickém ústavu Akademie věd.

„Vidím v tom milník také proto, že osmnáct let se ve vztahu ke katedrále nic jiného nediskutuje než to, komu patří. A to je myslím chyba. Tento krok arcibiskupa Duky může nakonec k otupení hrotů velmi významně přispět,“ řekl Šebek.

Podle poslance ČSSD, bývalého katolického kněze Františka Bublana jde o velmi pozitivní signál. „Může se od něj odvíjet další řešení ohledně církevního majetku a vztahu mezi církvemi a státem,“ myslí si Bublan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O katedrále svatého Víta diskutovali předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a poslanec ČSSD, bývalý katolický kněz František Bublan

Také předsedu KDU-ČSL Cyril Svoboda označil dohodu za dobrou. „Je to takzvané francouzské řešení, kdy všechno co je uvnitř kostela patří církvi, tedy obrazy a podobně. Celá stavba pak patří státu,“ uvedl Svoboda.

Bublan se domnívá, že přístup nového pražského arcibiskupa významně pomůže i k tomu, aby se pokročilo v narovnání vztahů mezi státem a katolickou církví. „Jde o symboliku v tom, že stát chce s církvemi spolupracovat,“ řekl Bublan.

Svoboda je ale přesvědčený, že pokud se nezmění postoj hlavních politických stran, tak tak k narovnání vztahů dojít nemůže.

„Dokud se nehlasuje, tak všichni ujišťují církve, že to myslí dobře a že je to potřeba udělat. Když ale dojde na lámání chleba, tak všichni říkají, že to je špatně spočítáno, chybí analýza, je to potřeba ještě dopracovat,“ prohlásil předseda lidovců.

Skeptický je i k případné ratifikaci česko-vatikánské smlouvy. „Strany to blokují. Tuto smlouvu už vyjednala vláda Miloše Zemana a nakonec pro to nezvedl ruku téměř nikdo,“ uvedl Svoboda.

„My nejsme proti ratifikaci, musí k ní dojít, uvidíme jakou bude mít ta smlouva podobu. Záležitost kolem katedrály na to asi nebude mít velký vliv,“ řekl poslanec Bublan.

Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

Igor Maňour, Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme