Spor o kůrovce na Šumavě: Jihočeský kraj a ochránci přírody se neshodnou

Kalamitní rozšíření kůrovce v šumavském národním parku údajně ohrožuje sousední lesy. Jihočeský kraj podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody jejímu přirozenému vývoji, podle Zimoly již způsobil kůrovcovou pandemii. Ministr životního prostředí Ladislav Miko je však přesvědčený, že kůrovec na Šumavě je pod kontrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava - Prášily

Šumava - Prášily | Foto: Helena Hilmerová | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes ministr Mika, opatření, prováděná ve 2. zónách parku, jsou dostatečně účinná, aby se kůrovec z parku nerozšířil jinam a neohrožoval okolí. V 1. zónách, kde už uschly celé hektary lesa, ministerstvo zasahovat v žádném případě nehodlá.

"Bavorsko ve své části národního parku také na více než 50 % ploch nezasahuje. Také tam byly tlaky, aby povolili těžbu, ale ty nyní slábnou, protože les se dokáže po kůrovcové kalamitě sám obnovit, vrací se tam i vzácné druhy, které tam dlouho nebyly," tvrdí Miko.

Slova hejtmana Zimoly o možném vyhlášení stavu nebezpečí v Národním parku Šumava pak Miko označil za předvolební rétoriku. "Žijeme v době, kdy se dá tento typ vystoupení čekat. Myslím, že je to pro Šumavu škodlivé, protože jde hlavně o odborný problém, který bychom měli řešit věcně a nikoliv za pomoci silných slov," uzavřel Miko.

Stráský: Obraz Šumavy v příštích letech nás zneklidňuje

Poradce jihočeského hejtmana Jan Stráský s tvrzením Mika, že šíření kůrovce na Šumavě je pod kontrolou, zásadně nesouhlasí.

"Řekne-li někdo, že kůrovec je pod kontrolou, chceme vědět, co to prakticky znamená. Zda je tento stav poničených mrtvých lesů na Šumavě takový, jaký ochránci přírody chtěli? Nám vadí, že park na tyto otázky nechce odpovědět," prohlásil Stráský v pořadu Stalo se dnes.

Jihočeský kraj s ministerstvem nesouhlasí ani pokud jde o nebezpečí kůrovce, ani pokud jde o to, jak se mu bránit. "Ve 2. zásahových zónách se podle nás nemělo nechat 147 tisíc kubíků dřeva po řádění orkánu Kyril bez zásahu. Zákon říká, že 1. zóny jsou bezsásahové, zatímco 2. zóny jsou zásahové. Tento princip ale porušil pan ministr Bursík, když rozhodoval o likvidaci škod po orkánu Kyril. Tento spor leží u soudu, kam se obrátily šumavské obce," vysvětlil Stráský.

Stráský dodal, že Jihočeskému kraji vadí, že ochránci přírody odmítají odpovědět na otázky, jak to bude vypadat v národním parku v budoucnosti. "Jako by rozsah uschlých lesů na Šumavě nebyl vůbec kritériem činnosti národního parku. Obraz Šumavy na příští léta nás proto zneklidňuje," uzavřel Stráský debatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stalo se dnes: ministr životního prostředí Ladislav Miko a poradce jihočeského hejtmana Jan Stráský o budoucnosti NP Šumava

Přečtěte si:
Kdyby na Šumavě skutečně vyhlásili stav nebezpečí, mohlo by to ovlivnit turistiku Jihočeský kraj bije na poplach kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě
Alarmující výskyt kůrovce na Šumavě vyžaduje krizový plán, varují experti
Správa NPŠ zveřejnila odhad vývoje kůrovcové kalamity v letošním roce
Zeman chystá kvůli kůrovci na Šumavě trestní oznámení na Bursíka

Alena Adámková, Jan Richter, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme