Spor o neslučitelnost funkcí: Buď Dostálovou odvolají zastupitelé, nebo to udělám já, řekl Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má v plánu odvolat náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO). Udělá to v případě, že ji zastupitelé Královéhradeckého kraje nezbaví mandátu zastupitelky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). | Foto: Martin Svozílek

Podle Chovance totiž nemůže Dostálová zastávat obě funkce. „S panem hejtmanem jsem o tom hovořil, pan hejtman je připraven tu věc zařadit na jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje. A pokud nedojde ke zrušení mandátu, budeme postupovat podle zákona a zrušíme to z moci úřední. Pak nechť rozhodne soud," řekl Radiožurnálu Chovanec.

Dostálová už dřív řekla, že existuje nesoulad v zákonech. Zatímco služební zákon jí zastávat obě funkce dovoluje, zákon volební jí to zakazuje.

Podle Dostálové ministr postupuje v souladu se zákonem o volbách do krajů. „Nicméně jsem přesvědčena, že nesoulad v zákonech o volbách do krajů a zákonem o státní službě může rozhodnout pouze soud. Jako náměstkyně ministryně postupuji v souladu se zákonem o státní službě, který mi funkci neuvolněné zastupitelky umožňuje," sdělila Dostálová.

Krajští zastupitelé o věci hlasovali již na konci března a náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Dostálovou zastupitelského mandátu zbavit odmítli. Ministr vnitra proto kraj požádal o svolání dalšího jednání, zastupitelé budou o věci hlasovat v pondělí 24. dubna

Podobný spor řeší taky šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která zároveň za hnutí Starostové a nezávislí sedí v zastupitelstvu Středočeského kraje.

David Černý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme