Spor o novelu zřejmě skončí u Ústavního soudu

U Ústavního soudu zřejmě skončí spor mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem o zpřísnění zákona o střetu zájmů. Podle něj by měli zveřejňovat vedlejší příjmy a majetkové poměry i komunální politici. Novela měla krajským a některým obecním zastupitelům uložit, aby zveřejňovali své vedlejší příjmy, podnikání a majetkové poměry. Senát ale upozornil na to, že novela mění i zákony o obecních a krajských volbách. V tom případě je ale podle ústavy třeba souhlasu obou komor parlamentu, a senátoři se proto domnívají, že cesta novely skončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Prezident Václav Klaus novelu odmítl podepsat, protože ji schválili jen poslanci, říká jeho tajemník Ladislav Jakl. "Senát tento zákon projednal teprve v pátek. Vyslovil s ním nesouhlas. Podle poslanecké sněmovny ale propásl lhůtu k vyjádření. Podle některých expertů jde ovšem o zásadnější novelu, protože se jejím prostřednitvím novelizuje volební zákon, a ten podle ústavy ČR musí být přijat za souhlasu obou komor parlamentu. Prezident republiky se přiklonil k tomu, že u tohoto zákona je třeba souhlasu obou komor, tudíž ho nepovažuje za přijatý."

Zmíněnou novelu k podpisu hlavě státu poslal šéf sněmovny Lubomír Zaorálek s tím, že horní komora nestihla v termínu předlohu projednat. Přesto čekal ještě další tři týdny, než novelu poslal na Hrad A jak dnes řekl v Radiofóru Českého rozhlasu - je přesvědčen, že postupoval správně. "To je doba, kterou jsme se zdrželi, než jsem odeslal tento zákon, byla vyplněna pouze tím, že jsme si formulovali své stanovisko a konzultovali jsme věc s ústavními právníky. Rozhodně to nebyla žádná taktika, že jsme to odeslali ten den, kdy jsme ho odeslali."

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme