Spor o novelu zřejmě skončí u Ústavního soudu

U Ústavního soudu zřejmě skončí spor mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem o zpřísnění zákona o střetu zájmů. Podle něj by měli zveřejňovat vedlejší příjmy a majetkové poměry i komunální politici. Novela měla krajským a některým obecním zastupitelům uložit, aby zveřejňovali své vedlejší příjmy, podnikání a majetkové poměry. Senát ale upozornil na to, že novela mění i zákony o obecních a krajských volbách. V tom případě je ale podle ústavy třeba souhlasu obou komor parlamentu, a senátoři se proto domnívají, že cesta novely skončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Prezident Václav Klaus novelu odmítl podepsat, protože ji schválili jen poslanci, říká jeho tajemník Ladislav Jakl. "Senát tento zákon projednal teprve v pátek. Vyslovil s ním nesouhlas. Podle poslanecké sněmovny ale propásl lhůtu k vyjádření. Podle některých expertů jde ovšem o zásadnější novelu, protože se jejím prostřednitvím novelizuje volební zákon, a ten podle ústavy ČR musí být přijat za souhlasu obou komor parlamentu. Prezident republiky se přiklonil k tomu, že u tohoto zákona je třeba souhlasu obou komor, tudíž ho nepovažuje za přijatý."

Zmíněnou novelu k podpisu hlavě státu poslal šéf sněmovny Lubomír Zaorálek s tím, že horní komora nestihla v termínu předlohu projednat. Přesto čekal ještě další tři týdny, než novelu poslal na Hrad A jak dnes řekl v Radiofóru Českého rozhlasu - je přesvědčen, že postupoval správně. "To je doba, kterou jsme se zdrželi, než jsem odeslal tento zákon, byla vyplněna pouze tím, že jsme si formulovali své stanovisko a konzultovali jsme věc s ústavními právníky. Rozhodně to nebyla žádná taktika, že jsme to odeslali ten den, kdy jsme ho odeslali."

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme