Spor o odškodné za let zpožděný po srážce s ptákem půjde znovu k soudu

Ústavní soud vyhověl stížnosti firmy Travel Service a nařídil znovu projednat její spor s cestujícími o odškodnění za zpožděný let. Firma argumentovala tím, že zpoždění způsobila mimořádná okolnost, a to srážka letadla s ptákem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Travel Service. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Soudce-zpravodaj Jan Filip ale upozornil, že Ústavní soud by spor vrátil k novému projednání i v případě, že by pražský soud rozhodl opačně.

„Tady chybí základní předpoklad v tomto řízení, to znamená položení předběžné otázky Soudnímu dvoru Evropské unie, a to z toho důvodu, že nejsou vyjasněny všechny otázky v nařízení, které upravuje právě odškodňování cestujících při zpoždění letadla nebo zrušení letu,“ vysvětlil Filip.

Jestli bude Travel Service odškodné platit, nebo ne, není jisté. Zpoždění letu totiž nezavinila jen nehoda s ptákem, ale také technická závada.

O případné náhradě škody bude znovu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6.

Předtím ale musí položit předběžnou otázku Soudnímu dvoru Evropské unie, který problematiku zpoždění letu v důsledku střetu letadla s ptákem řešil.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme