Spor o peníze na dostavbu kardiocentra IKEMu trvá

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi je přesvědčen, že odvolaný šéf pražského IKEMu Karel Filip žádal od jeho úřadu 300 miliónů korun na dostavbu kardiocentra z valné části neoprávněně. Současně připustil, že celá třetina částky, tedy sto miliónů, měla jít na úpravy dle evropských směrnic. Peníze ale ministerstvo nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Kubinyi na schůzi vlády | Foto: Petra Mášová

Ministr zdravotnictví Josef Kubinyi si stojí za tím, že odvolal šéfa pražského IKEMu Karla Filipa oprávněně. Vyčetl mu prodlužování a prodražování stavby kardiocentra. Jak řekl ve vysílání Radiožurnálu, jeho rozhodnutí zpětně potvrdily analýzy, které si nechal vypracovat.

"Pokud se má postupovat normálním způsobem, tak je potřeba, aby se takové závažné zásahy s takovou finanční náročností projednaly, protože požadavek 300 miliónů nad plánované výdaje, to je prostě nepřípustné," uvedl Kubinyi.

Kubinyi ale současně připouští, že špičkové pracoviště by bylo dobré dostavět a na to bude třeba dalších peněz z rozpočtu. IKEM podle něj tyto peníze nedostal proto, že je ministerstvo jednoduše nemá. "Z toho objemu je jedna třetina skutečně způsobena novými předpisy Evropské unie. Zatím je nepřidělil nikdo, protože ty peníze prostě nejsou," řekl ministr.

Bývalý šéf IKEMu, který stál v čele zařízení 13 let, trvá na tom, že nepochybil. "Je to o státním rozpočtu a o jeho rozdělování, nicméně já ze své pozice jsem na problém toho navýšení ceny upozorňoval s předstihem, takže rozhodně mi to nelze klást za vinu," hájí se Filip.

Kubinyi chce v pondělí osobně seznámit s výsledky analýzy všechny přednosty IKEMu. Po neděli také vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele. Další personální změny v pražských nemocnicích prý v tuto chvíli nechystá. Nevylučuje je ale v případě, že právě probíhající kontrola hospodaření ve všech fakultních nemocnicích ukáže nějaké závažné nedostatky.

IKEM vznikl v roce 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze - Krči. Institut tvoří tři odborná centra, osm klinik a 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří. Zaměstnává 1450 pracovníků, z nichž 550 má vysokoškolské a 640 středoškolské vzdělání.

Údajně největší česká zdravotnická výzkumná a klinická základna je příspěvkovou organizací. Výzkumnou činnost hradí pomocí českých i zahraničních grantů. Část zdrojů získává také poskytováním služeb jiným organizacím, zejména farmaceutickým firmám, s nimiž spolupracuje na vývoji léků.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme