Spor o pomník v Hradci Králové

V Hradci Králové se rozhořel spor o pomník někdejšímu starostovi Františku Ulrichovi, který se zasloužil o cennou architektonickou tvář města. Město se mu rozhodlo postavit sochu. A ne ladajakou. Realistickou postavu z bronzu chtějí vyzdvihnout na 15 metrů vysoký sokl a lidé se na ni mají dívat přistavenými dalekohledy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

škola v Hradci Králové | Foto: Jan Rosenauer

Toto pojetí odsouhlasila odborná komise a zamlouvá se i nynějšímu starostovi Hradce Oldřichu Vlasákovi: "Domnívám se, že občané až se seznámí s tou hloubkou toho návrhu, že to dokáží pochopit a většina jich toto dílo na Ulrichově náměstí přijme."

Architekt Zdeněk Vašata a jeho další dva kolegové ale s tímto pojetím nesouhlasí. Podle nich osobu někdejšího starosty znevažuje. "Karikující je to postavení této sošky 15 metrů vysoko nad dlažbu Ulrichova náměstí a občan se na to bude dívat dalekohledem. Je to určitá humorná nadsázka, ale jsme přesvědčení, že tato nadsázka nepatří k Ulrichovi a k Ulrichovu náměstí."

Umístění sochy na Ulrichovo náměstí musí ještě posoudit památkáři.

Markéta Kaclová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme