Spor o pomník v Hradci Králové

V Hradci Králové se rozhořel spor o pomník někdejšímu starostovi Františku Ulrichovi, který se zasloužil o cennou architektonickou tvář města. Město se mu rozhodlo postavit sochu. A ne ladajakou. Realistickou postavu z bronzu chtějí vyzdvihnout na 15 metrů vysoký sokl a lidé se na ni mají dívat přistavenými dalekohledy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

škola v Hradci Králové | Foto: Jan Rosenauer

Toto pojetí odsouhlasila odborná komise a zamlouvá se i nynějšímu starostovi Hradce Oldřichu Vlasákovi: "Domnívám se, že občané až se seznámí s tou hloubkou toho návrhu, že to dokáží pochopit a většina jich toto dílo na Ulrichově náměstí přijme."

Architekt Zdeněk Vašata a jeho další dva kolegové ale s tímto pojetím nesouhlasí. Podle nich osobu někdejšího starosty znevažuje. "Karikující je to postavení této sošky 15 metrů vysoko nad dlažbu Ulrichova náměstí a občan se na to bude dívat dalekohledem. Je to určitá humorná nadsázka, ale jsme přesvědčení, že tato nadsázka nepatří k Ulrichovi a k Ulrichovu náměstí."

Umístění sochy na Ulrichovo náměstí musí ještě posoudit památkáři.

Markéta Kaclová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme