Spor o pozemky na D11 může trvat ještě několik let

Šestnáct let trvající spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemcích ležících na trase dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové se zřejmě povleče ještě několik let. Havránková se totiž proti včerejšímu rozhodnutí vlády a vyvlastnění jejích pozemků bude zřejmě bránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Vyvlastňování sporných pozemků může podle vládního zmocněnce pro dostavbu D11 Tomana trvat minimálně další rok. Ještě v dubnu se přitom počítalo s tím, že by dálnice D11 až po Hradec byla dokončena v roce 2011. „Určitě to nebude v řádu měsíců. Myslím, že tak rok, dva budeme chodit po soudech. Ale záleží na tom, co druhá strana použije za metody,“ podotkl Toman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnec pro dostavbu dálnice D11 Ivo Toman a advokát Pavel Černohous ve Světě o osmé.

Advokát Ludmily Havránkové Pavel Černohous skutečně předpokládá, že se Havránková bude chtít proti verdiktu vlády bránit. „Jakým způsobem, to vyplyne ze situace, co se bude následně dít,“ řekl Černohous.

Havránková byla přitom připravená smlouvy se státem podepsat. Dohodě bránil už jen pozemek, který statkářka vlastní spolu se svou sestrou Jaroslavou Štrosovou. Té se totiž nepodařilo dohodnout se zástupci státu na podmínkách výkupu nebo směny jejího podílu. Ministři se proto nakonec rozhodli, že vyvlastní pozemky všechny.

Advokát: Rozhodnutí vlády nechápu

Pro Černohouse je ale rozhodnutí vlády nepochopitelné. „Jestliže se stát nedohodl s paní Štrosovou, tak říká, že se nechce dohodnout ani s paní Havránkovou. To je věc, které příliš nerozumím. Havránková vždycky říkala, že nejedná za svou sestru,“ řekl advokát.

Statkářka údajně už několik let upozorňuje stát na to, že její sestra vlastní část pozemku. Podle Černohouse s ní ale stát začal jednat teprve před několika týdny. „Jsem toho názoru, že víc času a energie už nebylo možné tomuto případu dát,“ řekl Toman. Podle něj se měly obě sestry dohodnout.

Štrosová nebyla údajně ochotna přistoupit na cenu stanovenou odhadem. Ale podle právníka a syna Štrosové stát nabídl za polovinu pozemku z celkové rozlohy 1 700 hektarů příliš nízkou částku, údajně zhruba 160 tisíc korun.

„Tento posudek jsme záměrně nechali vypracovat u ústavu soudního inženýrství při Vysokém učení technickém v Brně. Právě u instituce, která má největší kredit na znalecké posudky pozemků. Takže mě teď hrozně mrzí, pokud nyní někdo řekne, že se mu to zdá málo,“ poznamenal Toman.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme